• Öz emosiyalarını idarə etməyi bacarmalı,
• Şagirdlərin duyğu və düşüncələrini anlaya bilməli,
• Onlara motivasiya verməyi, dinləməyi, düzgün yönləndirməyi bacarmalıdır.
Bundan əlavə, şagirdin psixoloji vəziyyətinə uyğun dərs tempini seçmək, onun gələcək planlarında istiqamətləndirmək, kim olmaq istədiyi sualına cavab tapmaqda ona bələdçilik etmək müəllimin üzərinə düşür. Çünki bu gün müəllim təkcə dərs deyən deyil - o, şəxsiyyətin formalaşmasında iştirak edən əsas fiqurdur. Əgər bu dəstək göstərilməzsə, şagirdin özünə inamı, dəyər hissi və sosial bacarıqları inkişaf etməyə bilər.Eyni zamanda, şagirdin psixoloji durumuna uyğun dərs tempini seçməli, onu gələcəyə motivasiya etməli və “Mən gələcəkdə kim olmaq istəyirəm?” sualına cavab tapmaqda bələdçilik etməlidir. Yəni müəllim bu gün artıq sadəcə dərs demir - şəxsiyyətin inkişafında, özgüvən və sosial bacarıqların formalaşmasında əsas rol oynayır. Əgər bu psixoloji dəstək göstərilməzsə, şagirdin gələcəkdə inamı və potensialı kölgədə qala bilər”.
Bu mövzu ilə bağlı Azərbaycan dili və ədəbiyyat müəllimi Qaraxanova Ülviyyə “İnformator.az”a bildirib ki, mən inanıram ki, “yaxşı müəllim" və "pis şagird" anlayışları yoxdur:
“Sadəcə olaraq, ünsiyyət qurmağı bacarmayan müəllim və ya anlaşılmaqda çətinlik çəkən şagird var. Məsələ, qarşılıqlı münasibətlərin düzgün qurulmasındadır. 19 illik pedaqoji fəaliyyətimdə dəfələrlə şahidi oluram ki, bir müəllim sinfə daxil olduqda ilk növbədə şagirdlərin baxışlarından, halından onların daxili dünyasını oxuya bilməlidir. Biz müəllimlər öz şagirdliyimizi unutmamalıyıq. Biz də bir vaxtlar müəllimimizdən sevgi və anlayış gözləyirdik. Mən illərdir çalışıram ki, hər bir şagirdimin yerinə özümü qoyum. Onlara sadəcə şagird kimi deyil, gələcəyin həkimi, hüquqşünası, jurnalisti, mühəndisi kimi yanaşıram. Bu yanaşma mənə həm şagirdlərimin sevgisini qazandırıb, həm də onların şəxsiyyət kimi inkişafına töhfə verməyə imkan yaradıb. Sonda isə bir fikri vurğulamaq istəyirəm: müəllimin uğuru- şagirdin sevgisidir. Əgər bir müəllim bu sevgini qazana bilirsə, demək ki, o həm tədrisdə, həm də insani münasibətlərdə qalibdir. Bu sual ətrafında düşünərkən qeyd etməliyəm ki, məktəb təkcə təhsil müəssisəsi deyil, həm də sosial münasibətlərin formalaşdığı məkandır. Bu münasibətlər, müəllim- şagird, şagird-şagird və məktəb - cəmiyyət münasibətləri tədris prosesinin keyfiyyətinə, həmçinin şagirdlərin akademik və şəxsi inkişafına birbaşa təsir edir. Xüsusilə müəllim-şagird münasibətləri bu sistemin əsas dayağıdır. Çünki müəllim yalnız təlim verən deyil, həm də şəxsiyyət formalaşdıran, nümunə olan və yönləndirən şəxsdir. Bu münasibətdə empatiya ən vacib elementlərdən biridir.
Empatiya sahibi olan müəllim: