Cəmiyyət Şuşanı fürsətçil məmurlardan qorumaqda prezidentə yardım etməlidir
Dövlət başçısının “Mədəniyyət Mərkəzi” elan etdiyi Şuşa məmur təhlükəsi ilə üz-üzədir. Və bu təhlükə Qarabağ işğaldan azad olunandan az sonra özünü büruzə verib. Görünən odur ki, bəzi məmurlar hələ müharibə gedərkən Azərbaycan mədəniyyətinin beşi sayılan Şuşa ilə bağlı xəyallar qurublar.
Vətən Müharibəsi başa çatandan az sonra, hələ şəhidlərin heç də hamısı tapılıb torpağa tapşırılmamış, hələ qazilərin heç də hamısının yaralarınının tikişi sökülməmiş, ayağını, qolunu itirmişlər protezlə təmin olunmamış oliqarx məmurlar övladlarının, nəvələrinin torpaq, mülk, obyekt payını təmin etmək həvəsinə düşüblər. Həm də mühaibədən gizlətdikləri övladlarının, nəvələrinin. Əslində dünyanın çox yerində belədir: Varlılar kasıbların hesabına qazanır, yaşayır, həm də ümummilli qələbələrə sevinir, belə zəfərlərdən bəhrələnirlər. Amma bir çox ölkələrdə varlılar bu komfortu tam da ağ eləmədən, sakit-sakit yaşayırlar. Azərbaycanda isə əksinədir. Oliqarxlar sanki “görək kim öz harınlığını daha açıq şəkildə büruzə verəcək” deyə bir yarışa qatılıblar. İş o yerə gəlib ki, artıq bu fürsətçillər öz nəfslərini, sərvət toplamaq ehtiraslarını ölkənin birinci şəxsinə, təzəcə müharibədən çıxmış ali baş komandana biruzə verməkdən də çəkinmirlər. Azərbaycanda artıq uşaqdan-böyüyə hamı çox yaxşı bilir ki, turizm baxımından Dağlıq Rabağ nəinki ölkənin, regionun bir çox istirahət zonalarını kölgədə qoyur. Dövlət başçısının Dağlıq Qarabağın tezliklə dirçəldiləcəyini dəfələrlə bəyan etməsi isə o deməkdir ki, yaxın gələcəkdə ölkənin digər turizm bölgələri əvvəlki populyarlığını qismən itirəcək. İndi bu gerçəyi ölkənin sıravi vətəndaşları da çox gözəl bilirlər. Əgər sıravi vətəndaşlar bunu bilirsə, deməli, oliqarx məmurlar, eləcə də keçmiş nazirlər nəinki vəziyyəti bilirlər, hətta bölgəyə aid hazır layihələri də var. Olmasaydı, torpaqlar azad olunan kimi prezidentə müraciət etməzdilər ki.
Məlumdur ki, Dağlıq Qarabağ işğaldan azad edilən kimi, prezidentin sərəncamı ilə Şuşa şəhərində Dövlət Təhlükəısizlik Xidmətinin (DTX) regional Mərkəzi yaradıldı. Bu, sözügedən şəhərdə ilk iri dövlət strukturunun mərkəzi idi və niyə yaradılması da cəmiyyətdə heç bir sual doğurmadı. Səbəb aydındır. İşğaldan yenicə azad olunmuş ərazidir, daxili və xarici düşmənlərin hər an təxribat törədə biləcəyi regiondur və s.
Bu mərkəzin yaradılmasından dərhal sonra cəmiyyətin oliqarx kimi tanıdığı məmurlar da hərəkətə keçdilər. Bir neçəsi ptrezidentə müraciət etdi ki, icazə ver, biz də Şuşada rəhbərlik etdiyimiz qurumun regional mərkəzini yaradaq. Prezident də eləmədi tənbəllik, özü bu barədə mediaya açıqlama verdi. Və onların niyyətlərinin şəxsi maraq olduğunu da gizlətmədi. Dedi ki, məqsədləri bu yolla Şuşada bərqərar olmaqdır.
Deməi president məmurlara Şuşada lövbər salıb milyonlarını Qarabağ vasitəsilə artırmağa icazə vermədi. Bəs onlar? Onlar bu vəziyyətlə barışıb da, prezidentin dediyi kimi, gedib yerlərində oturub, başlarını aşağı salıb, öz işləri ilə məşğul olacaqlarmı? Bu oliqarxların indiyə qədərki “fəaliyyətlərini” nəzərə alıb əminliklə demək olar ki, yox. Onlar vəziyyətlə barışıb öz işləri ilə məşğul olacaq kəslər deyillər və olmayacaqlar da. Onlar Şuşaya shiblənmək istiqamətində bütün imknlarını yox, sadəcə prezidentin xeyir-duası ilə olan imkanlıarını itiriblər. İndi isə həmişəki “təşəbbüskarlıqla” əvvəlki planlarını işə salacaqlar. Yəni bu oliqarxlar Qarabağda DTX Regional Mərkəzinin yaradılmasından ilhamlanıb Şuşa ilə bağlı cızmış olduqları planı kənara qoyacaqlar. Ondan əvvəl-hələ müharibə gedərkən, hələ övladlarını, nəvələrini bu prosesdən gizlədib də cızdıqları planı nəyin bahasına olursa, olsun (yerli adamlarların adından istifadə etmək və s.) həyata keçirəcəklər. Yəni Dağlıq Qarabağda, xüsusən də Şuşada torpaq da əldə edəcəklər, otel də tikəcəklər, zavod-fabrik də yaradacaqlar, mal-mülk sahibi də olacaqlar. Bir neçə ilə biz bunun şahidi olacağıq. Yeri də gələndə prezidentdən aşağıda kimdən ki, bu iş üçün icazə alacaqlar, o deyəcək ki, dövlət başçısı Şuşada regional mərkəz açmağa icazə verməyib, otellə, zavod-fabriklə bağlı bir söz deməyib.