Metodbirləşmə rəhbərlərinin əksəriyyəti işi formal icra edib
Metodbirləşmə rəhbərlərinin fəaliyyətində ciddi problemlər mövcuddur və onların əksəriyyəti üzərlərinə düşən vəzifələri formal şəkildə icra ediblər. Bu fikirləri nazir müşaviri çıxışı zamanı səsləndirib.
Mövzu ilə bağlı "İnformator.az"a açıqlamasında təhsil eksperti Rizvan Fikrətoğlu bildirib ki, Nazir müşavirəsində metodik birləşmə rəhbərlərinin fəaliyyəti ilə bağlı səsləndirilən fikirlər təhsil idarəçiliyində uzun müddətdir mövcud olan sistemli problemlərə işarədir:
"Metodik birləşmələr məktəbdaxili pedaqoji keyfiyyətin yüksəldilməsində, müəllimlərin peşəkar inkişafında və fənnüzrə metodik dəstəyin təşkilində əsas mexanizmlərdən biri hesab olunur. Bu strukturların fəaliyyətinin formal xarakter daşıması isə təhsilin keyfiyyətinə mənfi təsir göstərir. Belə nəticəyə gəlmək olar ki, bəzi metodik birləşmə rəhbərləri öz funksiyalarını yalnız sənədləşdirmə və hesabat çərçivəsində icra edir. Fəal metodik iş, dəstək, müəllimlər arasında təcrübə mübadiləsi və innovativ yanaşmalar isə arxa planda qalır. Bu isə metodik birləşmənin mahiyyətini itirməsinə və sadəcə formal idarəetmə vahidinə çevrilməsinə səbəb olur.
Problem yaranmasının əsas səbəbləri: