06.12.2025 15:17 124 6 dəq oxuma
Sənətulla -Eynulla İbrahimov
1910-cu ildən sonra baş verən qlobal miqyaslı I cahan savaşı, marksizm-leninizim ideologiyasından doğan sosialist inqilab məfkusi, Rusiya imperiyanın süqutu ilə bağlı süşən siyasi düşünlər öz təsirini Azərbaycanda da gösrirdi”. Türklük əxlana və düşüncə tərzinə qulluq edən millətrəst aydınlamız bu sürüşkən siyatin qurbanı olaraq uzun illər qeyri-obyektiv, qərəzli tənqidə, təhqirə, sürnə, həbsə məruz qallar.
Onlardan biri də “Füyuzat” ədəbi məkbinin yetirsi olan publisit, jurnalist, naşir Sətulla-Eynulla İbrahimov idi. Ədəbiyyatşünas alim Məmməd Cəfər Cərov “Azərbaycan ədəbiyyatında romantizim” adlı əsərində yazırdı: “Milliyyətcə azərbaycanlı olmasa da, uzun müddət Azərbaycanda yaşayıb burjua mətbuana rəhbərlik edən Sətulla-Eynulla İbrahimov kimi panislamist-pantürkist yaçılar da var idi ki, onlar, müdafiə etdikri “türk burjuaziyanın” mənafeyinə uyğun olaraq, gündə bir siyasi dona girib, mürce görüşri təbliğ edirdilər”.
ridir romantik Səid Səlmasini “əvəzsiz itki” adlanran M.C.Cərov nədənsə bütün əsər boyu Sətulla-Eynulla İbrahimovu tənqid atəşinə tutur və onun yazarların siyatə qarşmamaq fikrinin əlehinə çıxırdı: “İbrahimovun yeganə mülahisi bundan ibarətdir ki, şairlər, ədiblər gərək siyasət, ictimaiyyət məri ilə məşğul olmasın, müəyyən siyasi firrə mənsub olmaq, siyasətlə uğraşmaq şairrin, ədibrin vəzisinə daxil deyil. Bundan əlavə mürce islamçılıq, türkçülük ideyalanın mənfi təsiri S.E.İbrahimovun məqarində özünü daha kəsgin şəkildə əks etdirirdi”.
Hörmətli alim M.C.Cərov bu sözri yazanda 1963-cü il idi. Cəmiyyətdə romantikrə qarşı münasibət dəyişmişdir. Sürgün, həbs edilən romantik ədəbi məkbin nümayənrinə çoxdan bəraət verilmişdir. Bəs onda niyə yenə də onlar “panislamist”, “pantürkist”, “burjua mətbuanın nümayənri” deyə  qamlanır?  Sözsüz, hörmətli alim yanlışğa yol verdiyini bilirdi. Lakin, hələ də “ehtiyat”ı əldən verrək həqiti söyyə çəkinirdi.
qiqət isə belə idi; “Sətulla Eynulla-İbrahimovun “fəaliytində, həyatında milli intibah ideyası başca yer tutan bir türkçü-turancı” qələm əhli idi. Ona görə də sovetlər dövründə tədqiqatcı alimrimiz təfindən yalnız tənqidə, təhqirə məruz qaldı.
Əslən kazanlı olan Sətulla-Eynulla İbrahimov 1881-ci ildə anadan olub. Baya 20-ci yüzilliyin ilk ilrində gələn İbrahimov tez bir zamanda ədəbi mühitimizdə naşir, jurnalist, publisist, tərçi, tənqidçi və ən əsası millətpərvər, millətsevər ziyalı kimi tanıb. İlk mətbu çıxışları “Şəlalə”, “İqbal”, “Tərəqqi”, “Məlumat”, “Yeni irşad” qəzetrində olan publisist 1912-1915-ci illər də fəaliyyətdə olan “İqbal” qəzetinin bir müddət naşiri və baş mühərriri olub.
səlmanların məni yüklişi üçün mətbuatın mühüm rol oynağını bilən İbrahimov bütün günü bu sayə verək yazırdı: “Müsəlman qəzetri mili-sairə qəzetrinə qiyas edilməz, beynəlmiləl münasibətlər və siyasətlər mübahisilə vəqt keçirməkdən ziyadə mənsub olduğu millətrin həqiqi ehtiyacından, həyana təəllüq edən mədən bəhs etyə borcludurlar”.
Getdikcə püxşən publisist Azərbaycan mətbuatı tarixində özüməxsus yeri olan “Açıq söz”, “Bəsirət”, “Qurtuluş” kimi jurnal və qəzetrin ən qabaqcıl yazarlana çevrirək qəmilə, sözüilə milli məniyət, milli azadlıq uğrunda barizə aparmışdı. Elə sovet ədəbiyyatşünasları təfindən tənqid edilsinin də ən başca səbi publisistin millətrəstliyi, xalna bağğı, rus çarizminin xalza qarş olan mənfi münasitini açıq-aydın bəyan etsi idi. O, Rusiyada yaşayan müsəlmanların və bütün türkrin məni inkişafı naminə çaşaraq Əli bəy Hüseynzadə kimi milli dil, milli məniyyət birliyinə çağrış edirdi. Bu saki catışmamazlıqları “fəlati-ictimaiyyə” adlanrırdı.
Sosial azadlıq, sosial tərəqqi problemrinə məqarində daha geniş yer ayıran müəllif çar rus hökutinin müsəlmanlara qarşı mənfi münasibətrini tənqid edərək “İqbal” qəzetinin 617-ci sayında “Milli mələr qarşısında bugünkü mövqeyimiz” adlı məqasində yazırdı: “Tarixin, müqədratın kim bilir müsəlmanlara verdigi nasıl bir tale məşumdur ki, bu gün heç bir daidə, heç bir miltin əfkari-ümumiysində müsəlmanlara tərəfdar və xeyirxah bir nöqtə görünməz”. Publisist bu sözri yazğı zamandan 100 iln çox kecir. Dəyişən nədir? Bu gün də müsəlman-türk dünyana birnalı münasibət davam etmirmi? Ona görə də bütün “Füyuzat”çılar kimi S.E.İbrahimov da söydaşlanı Böyük Türk Dünyanın birliyi uğrunda mübariyə çağırırdı.
əllif yarağı boyu Qərb və Şərq xalqları arasında dini qarşıdurma, xiristian-müsəlman ziddiyti yaradanlara qarşı çıxaraq “yeni məniyyət” yaradanları tənqid edir və bu mədə elmi faktlar əsasında prinsipallıqla məyə yanaşırdı. Azərbaycanda “formalaşmış olan “füyuzat”çılıq nöqteyi-nərindən” çıxış edən müəllif hər sadə milliyi, milli dəyərrə bağğı üstün tutaraq tükçü şair Hamidin bu misralanı sanki özünə həyat devizi etmişdir:
Öylə bir əzm ilə çıxdım ki, yola,
Qarşıma çıxsa məzarım dönməm.
S.E.İbrahimov dövrün əksər yazarları ilə əqidə, amal dostu olmuşdur. Azərbaycan mətbuatı və ədəbiyyatı sasində öz dəsti-xəttri olan Abdulla Surun və Mirzə Ələkbər Sabirin ölünü Azərbaycan ədəbi mühiti üçün “sönən bir məşəl”ə bənrək bu acını belə təsvir edirdi: “Böyük türklük aləmində yüksək və parlaq bir kütleyi-əməl və istiqbal meydani-zəvalə çəkildi”.
Azərbaycanın “görən gözü, daşan dili, eşidən qulağı” adlanlan Əli bəy Hüseynzadə və Əhməd bəy Ağaluna “böyük bir niltin babası” deyə müraciət edən S.E.İbrahimov onların 1909-1910-cu illərdə vətəndən mühacirət etyə məcbur olduqlarından təəssüfrək yazırdı: “...sahibi-ürfan olan zatların Qafqazdan çəkilri və böyük bir millət babası olan zati-həmiyti-səmaətin malikaneyi-məviysi düşsinə səbəblər tödildiyi əlavə edilirsə, düçar olduğumuz müsibətrin nə qədər zərərli və acı olduğu kəndi-kəndinə təyin edilir”.
S.E.İbrahimov hər bir miltin varğını onun dilinin yaşaması ilə bağlayırdı: “Hər miltin bir ünsiri-məxsus, bir milti-məlumə olaraq yaşama üçün ən ibtidai iki şeyə malik olması şərtidir: Ana dili və maarifi-milliyə”. “Elmi dəqiqlik və həssaslıq” tələb edən müəllif “milli ədəbi dil bizim zənn etdiyimiz kibi kolay bir şey deyildir” -derək qələm yoldaşlana bu sadə çox dəqiq və həssas olmağı tövsiyə edirdi.
“Filosof, şair və siyasət” sərlövli məqasində “Fəlfə ilə siyasət bir-birinə qarışmaz. Övhami-fəlfiyyət ilə mübarizeyi-həyat meydana atılmaq olmaz” söyyən publisist çox haqlı idi. Onun bu mövzuda olan məqari ilə tanış olarkən bəlli olur ki, ədib fəlni və siyati çox yaxşı bilib.
S.E.İbrahimovun mollanəsrəddinçirə xüsusən də Mirzə Cəlilə və onun ömür-gün yoldaşı Həmidə xama çox böyük hörti olub. 20-ci yüzilliyin əvvəlrin də ədəbi dil məsi ətrafında gedən müzakilər də İbrahimov mollanəsrəddinçirin mövqeyini dəstəkyib. Bu haqda “İqbal” qəzetinin 25 avqust 1913-cü il tarixli sayın da geniş məzmunlu məqalə ilə çıxış edib. Həmçinin “Molla Nəsrəddin”in 16-cı sanın hökumət təfindən müsadirə edildiyi zaman S.E.İbrahimov qəzetinin 2 iyun 1913-cü il tarixli sayında məlumat verməklə yanaşı Mirzə Cəlilin məktubunu da çap edib. Məktub da jurnalın haqsız olaraq hökumət təfindən müsabirə edilsinin səbəbri gösrilib.
midə xanım xatirində yazırdı ki: “Şuşada Pambıq Mənsi rəisindən rəsmi sənəd və sədə əlavə olunmuş anket aldım. Xahiş olunurdu ki, anketdə pambıqçılıqla bağlı verilmiş bütün suallara cavab yazım. Suallara cavab verdim və məktubu təyinatı üzrə geri göndərdim. Bir müddət sonra cavab məktubu aldım. Məni həmin ilin pazında keçiricək pambıqçıların qurultana dəvət edirdilər. Mən Cənubi Qafqaz pambıqçılanın Tiflisdə keçirilən XIII qurultayın da çıxış etli oldum. Qurultay Artistlər Cəmiytinin Böyük zalında keçirilirdi. Bütün məmur və müldar zümsi orada idi. İştirakçların sayı 500 nərə qədər olardı. Mən sıxılmadan mərumi oxudum. Müsəlman qanın belə geniş və möbər yığıncaqda küryə qalxıb məruzə oxuması onlara çox qəribə gəlmişdir”.
midə xamın bu çışı azərbaycanlı ziyalar arasında çox böyük sevinc və sayğı ilə qarşılanır. Qəzetlər bu badə qürurla yazırlar. S.E.İbrahimov da “İqbal”da (Bax: “İqbal”, 11 noyabr 1912) Həmidə xamın çışının xülasini verək onu bu münasibətlə təbrik edib.
S.E.İbrahimovun publisistikasında fikir aydınğı daha çox hiss olunur. Onun məqarində milli ictimai problemlər ön xəttdə verilid. “Türk məsi”, “Müharibə gedişri”, “Müharibə qarşısında” sərlövli məqarində müəllifin mövqeyi açıq-aydın hiss olunur.
“Azər
baycandakı ədəbi-məni həkata tam və aydın başı” ilə secilən S.E.İbrahimovun elmi-nəri görüşri, bədii yarağı bu gün öz elmi tədqiqini gözyir. Bu tədqiq elmi ictimaiytimizə dəyərli töhvə olardı.