17.09.2025 20:04 202 1 dəq oxuma
18 sentyabr Üzeyir Hacıbəylinin doğum günü
"İnformator.az" xəbər verir ki, 18sentyabr Azərbaycan mədəniyyətinin ən parlaq simalarından biri – dahi bəstəkar, görkəmli maarifçi və milli musiqi məktəbinin banisi Üzeyir Hacıbəylinin doğum günüdür. Bu tarix sadəcə bir bəstəkarın xatırlanması deyil, eyni zamanda Azərbaycan xalqının milli kimliyinin, musiqi yaddaşının və mədəni irsinin bayramıdır.
Üzeyir bəyin yaratdığı musiqilər, xüsusilə də “Leyli və Məcnun” operası, təkcə sənət əsəri deyil, bir millətin azadlıq, sevgi və varlıq mübarizəsinin musiqi ilə ifadəsidir. Onun qələmə aldığı hər əsərdə həm Şərq melodiyalarının, həm də Qərb musiqi ənənələrinin harmoniyası duyulur. Bu səbəbdən də o, yalnız Azərbaycan deyil, bütün dünyanın musiqi xəzinəsinə töhfə verən bir şəxsiyyətdir.
Hər il sentyabrın 18-də qeyd olunan Milli Musiqi Günü, Üzeyir bəyin əziz xatirəsinə, onun ölməz irsinə olan ehtiramın ən böyük nümunəsidir. Bu gün biz yalnız böyük bir bəstəkarı deyil, eyni zamanda milli musiqimizi dünyaya tanıdan, xalqımızın ruhunu musiqiyə çevirən dahini yad edirik.
Üzeyir Hacıbəylinin ad günü bizə bir daha xatırladır ki, musiqi sadəcə səs və ahəng deyil, həm də xalqın tarixi, düşüncəsi və mənəviyyatıdır. Onun qoyduğu bu irs gələcək nəsillərin də qürur mənbəyi olaraq yaşayacaq.