06.11.2025 13:47 143 1 dəq oxuma
6 noyabr-Azərbaycan radiosu və televiziyası günü
Bu gün Azərbaycanda Radionun və Televiziyanın yaranma günü qeyd olunur. 1926-cı il 6 noyabrda Bakıda ilk rəsmi radio yayımı həyata keçirilib və bununla ölkədə kütləvi informasiya dövrünə başlanıb. Radio qısa zamanda həm şəhərlərdə, həm də kəndlərdə əsas xəbər və maarif mənbəyinə çevrilib.
1956-cı ildə isə Azərbaycan Televiziyası ilk dəfə efirə çıxıb. Televiziyanın fəaliyyəti mədəniyyətin, milli sənətin, ictimai proseslərin geniş auditoriyaya çatdırılmasında mühüm rol oynayıb.
Tarixin müxtəlif dövrlərində xüsusilə müharibə və çətin ictimai dönəmlərdə həm radio, həm də televiziya operativ və düzgün məlumatın əsas mənbəyi kimi çıxış edib. 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı da rəsmi informasiyanın ictimaiyyətə çatdırılmasında bu media vasitələri ön sırada olub.
Bu gün Azərbaycan radio və televiziyası klassik efir yanaşmasını müasir rəqəmsal media formatları ilə birləşdirərək fəaliyyətini davam etdirir. 6 noyabr milli informasiya və media tariximizin dönüş nöqtəsini simvolizə edir. Bu əlamətdar gün münasibətilə Azərbaycan televiziyası və radiosunda çalışan bütün peşəkarları təbrik edirik.