20.04.2023 10:55 540 1 dəq oxuma
ABŞ Ukraynaya yeni yardım paketi göndərəcək
ABŞ Ukraynaya 325 milyon dollarlıq yeni yardım paketi ayırıb.
İNFORMATOR.AZ BBC-yə istinadən xəbər verir ki, yardıma HIMARS sistemləri üçün əlavə artilleriya mərmiləri və raketlər daxil olacaq.
Paketə çox güman ki, tank əleyhinə idarə olunan TOW raketləri, tank əleyhinə minalar və düşmənin zirehli texnikası ilə mübarizə üçün digər vasitələr də daxil olacaq.
Bu həftənin sonunda ABŞ-ın müdafiə naziri Lloyd Austin və Birləşmiş Qərargah rəisi general Mark Milley Ukraynanın planlaşdırılan əks-hücum əməliyyatı ərəfəsində Kiyevə gələcək yardımı müzakirə etmək üçün təxminən 50 ölkənin daxil olduğu Ukrayna Təmas Qrupu ilə görüşmək üçün Almaniyaya gedəcək.
Cümə günü Ramşteyn Hərbi Hava Qüvvələri bazasında keçiriləcək görüşdə Ukraynanın yerüstü hava hücumundan müdafiə sistemləri, zirehli texnika və artilleriyaya olan ehtiyaclarının müzakirə ediləcəyi gözlənilir.
Ekspertlərin fikrincə, təmas qrupunun Ukraynanı silah və sursatla təmin etmək səyləri gözləntiləri üstələyib və Qərbin Rusiyanın təcavüzü qarşısında Ukraynanı dəstəkləmək əzmini nümayiş etdirib.
Bununla belə, bütün yardımlara baxmayaraq, Ukrayna qüvvələri hələ də döyüş meydanında silah və sursat çatışmazlığı yaşayır və sızan məlumatlara görə, ABŞ ordusu Kiyevin may ayına qədər Sovet hava hücumundan müdafiə raket ehtiyatlarının tükənəcəyindən qorxur və bu, artacaq.