12.09.2025 15:56 127 2 dəq oxuma
Avrokomissiya Ukraynaya humanitar yardım ayırır
Avropa Komissiyası (AK) Rusiyanın apardığı müharibədən əziyyət çəkən ukraynalılara kömək üçün əlavə 40 milyon avro humanitar yardım ayırır.
Mövzu ilə bağlı "İnformator.az"a açıqlamasında iqtisadçı Akif Nəsirli bildirib ki, yardım onların minimum rifah səviyyəsini qoruyaraq kəskin bərabərsizliklərin qarşısını alır:
"Avropa Komissiyasının Ukraynaya ayırdığı humanitar yardım yalnız qısamüddətli humanitar ehtiyacların ödənilməsinə xidmət etmir, həm də uzunmüddətli sosial-iqtisadi sabitlik və əməkdaşlıq üçün baza yaradır. Aİ-nin humanitar dəstəyinin uzunmüddətli iqtisadi əməkdaşlıq üçün imkanlarına nəzər yetirək. Sığınacaq, su, sanitariya və istilik kimi əsas ehtiyacların təmin olunması iqtisadi fəaliyyətin yenidən canlanmasına şərait yaradır. Bu, həm daxili bazarın bərpası, həm də xarici sərmayələr üçün risklərin azalması deməkdir. Aİ-nin yardım mexanizmləri Ukraynanın gələcəkdə Avropa iqtisadi məkanına daha sıx inteqrasiyasına hazırlıq funksiyası daşıyır. Yardımlar həm idarəetmə standartlarını, həm də tərəfdaşlıq modellərini uyğunlaşdırır. Humanitar dəstək sayəsində formalaşan əməkdaşlıq kanalları (QHT-lar, beynəlxalq təşkilatlar, dövlət strukturları) sonrakı mərhələdə iqtisadi və ticarət sahələrinə də transfer oluna bilər. Məcburi köçkünlərə və həssas qruplara dəstəyin iqtisadi bərabərliyə təsiri gəldikdə, məcburi köçkünlər işsiz qalanda və ya yaşayış şəraitindən məhrum olduqda sosial təbəqələşmə artır. Yardım onların minimum rifah səviyyəsini qoruyaraq kəskin bərabərsizliklərin qarşısını alır. Köçkünlərə sığınacaq, təhsil və iş imkanları yaradıldıqca, onlar istehlakçı və işçi qüvvəsi kimi bazara daxil olurlar. Bu, iqtisadi fəallığı artırır. İctimai dəstəyin balanslı bölgüsü sosial qarşıdurma risklərini azaldır və ümumi iqtisadi inkişaf üçün daha sabit mühit yaradır. Yekunda, Avropa İttifaqının humanitar yardımı Ukraynada həm insani böhranın yüngülləşdirilməsinə, həm də gələcəkdə davamlı iqtisadi əməkdaşlıq və bərabər inkişaf üçün zəminin möhkəmlənməsinə xidmət edir".