15.10.2025 13:26 151 2 dəq oxuma
Azərbaycan musiqisinin böyük ustadı Ramiz Quliyevin əziz xatirəsinə
Bu gün Azərbaycan musiqisinin böyük ustadı, Xalq artisti Ramiz Quliyevin vəfatı ilə bağlı dərin kədər içindəyik. 78 yaşında dünyasını dəyişən sənətkar, tarın incəliklərini öz ifasında yaşadaraq, musiqi dünyasına silinməz izlər buraxıb.
Ramiz Quliyev 1947-ci il aprelin 30-da Ağdam rayonunda anadan olub. Gənc yaşlarından musiqiyə olan marağı ilə seçilən Quliyev 1954-cü ildə Ağdam şəhər yeddiillik musiqi məktəbinə daxil olub, sonra isə 1960-cı ildə Üzeyir Hacıbəyov adına Ağdam orta ixtisas musiqi məktəbinə qəbul olunub. 1964–1969-cu illərdə Ü.Hacıbəyov adına Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasında tar və dirijorluq ixtisasları üzrə təhsil alıb
Sənətkarın ifasında tarın səsi yalnız musiqi deyil, ruhun dərinliklərinə enən bir danışıq, bir dil olub. Onun ifasında hər bir simfoniya, hər bir muğam, hər bir melodiya bir həyat hekayəsi, bir duyğunun təzahürü olub. Tarın telləri ilə danışan Ramiz Quliyev, musiqinin ən yüksək zirvələrinə çataraq, Azərbaycan musiqisinin qlobal səhnələrdə tanınmasına böyük töhfələr verib.
Mədəniyyət Nazirliyi Ramiz Quliyevin ölümünü dərin kədər və ehtiramla qarşılayaraq, onun Azərbaycan musiqisinə verdiyi töhfələri yüksək qiymətləndirib. Sənətkarın vəfatı ilə bağlı yayılan nekroloqda, onun musiqi dünyasında yaratdığı əvəzolunmaz izlərdən bəhs edilib.
Ramiz Quliyevin vəfatı ilə Azərbaycan musiqisi bir böyük ustadını itirib. Amma onun ifasında yaşatdığı melodiyalar, tarın tellərində əks olunan duyğular, onun sənətini yaşatmağa davam edəcək. Onun musiqisi, gələcək nəsillərə ilham verməyə, ruhlarına toxunmağa davam edəcək.
Allah rəhmət eləsin, Ramiz Quliyev! Sənin musiqin, ruhunla əbədi yaşayacaq!