24.09.2025 18:12 129 2 dəq oxuma
Bakıda III Beynəlxalq Statistika Forumu başlayıb
Paytaxt Bakıda III Beynəlxalq Statistika Forumu işə başlayıb. Forum iqtisadi şəffaflıq, düzgün statistik məlumatların qərar qəbuletməsində rolu və beynəlxalq əməkdaşlıq baxımından diqqət çəkir. Forumun əsas məqsədi Azərbaycanda statistik məlumatların keyfiyyətini artırmaq, iqtisadi siyasətin düzgün planlaşdırılmasına dəstək vermək və region ölkələri arasında təcrübə mübadiləsini təşviq etməkdir.
Mövzu ilə bağlı iqtisadçı Akif Nəsirli “İnformator.az”a açıqlamasında bildirib ki, forumun nəticələri Azərbaycanın beynəlxalq iqtisadi imicinə ciddi təsir göstərə bilər:
“III Beynəlxalq Statistika Forumu Azərbaycanın iqtisadi şəffaflıq və statistik məlumatların etibarlılığı sahəsində beynəlxalq standartlara uyğun fəaliyyət göstərdiyini nümayiş etdirir. Bu, xarici investorlar üçün etibarlı mühit formalaşdırır və ölkəmizin beynəlxalq iqtisadi imicini gücləndirir. Həmçinin belə forumlar Azərbaycanın regionda aparıcı iqtisadi mərkəz kimi tanınmasına xidmət edir. Dünyada iqtisadi qərarlar statistik məlumatlara əsaslanır və Azərbaycan belə tədbirlərlə həm öz məlumat bazasını gücləndirir, həm də region ölkələrinin diqqətini ölkəmizə cəlb edir. Forum çərçivəsində təqdim olunan statistik və analitik məlumatlar hökumət üçün strateji əhəmiyyət daşıyır. Doğru və şəffaf statistika resursların səmərəli bölgüsünü təmin edir, bazar tendensiyalarını izləməyə imkan verir və iqtisadi proqramların effektiv icrasına dəstək verir. Bu, gələcəkdə iqtisadi risklərin azaldılmasına və sosial layihələrin məqsədəuyğun həyata keçirilməsinə yardımçı olur. Forum həmçinin iqtisadi proqnozların hazırlanması, vergi və investisiya siyasətinin düzgün formalaşdırılması üçün zəruri məlumatları təqdim edir. Bu da uzunmüddətli iqtisadi sabitliyin qorunmasında mühüm rol oynayır. Forum region ölkələrinin statistik təcrübələrini paylaşmasına və əməkdaşlıq etməsinə şərait yaradır. Bu yeni investisiya layihələrinin, ticarət əməkdaşlığının və data əsaslı regional təşəbbüslərin yaranmasına yol açır. Eyni zamanda region ölkələri arasında məlumat mübadiləsi və analitik yanaşmalar biznes mühitini şəffaflaşdırır, qarşılıqlı etimadı artırır və regional əməkdaşlığı gücləndirir. Belə tədbirlər həm də regionda iqtisadi rəqabətqabiliyyətliliyi yüksəldir və yeni iş yerlərinin yaradılmasına stimul verir. Forum yalnız statistik məlumatların paylaşılması üçün deyil, həm də region ölkələri arasında iqtisadi əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi və yeni iqtisadi imkanların yaradılması üçün mühüm platformadır. Bu cür forumlar dövlətlərin iqtisadi planlaşdırma qabiliyyətini artırır, beynəlxalq standartların tətbiqinə şərait yaradır və regional layihələrin uğurlu həyata keçirilməsinə zəmin hazırlayır. Azərbaycan isə belə tədbirlərlə öz liderlik mövqeyini gücləndirir və iqtisadi diplomatiya sahəsində nümunə göstərir”.