16.12.2025 12:42 96 1 dəq oxuma
Fövqəladə Hallar Nazirliyi işçilərinin peşə bayramı
Bu gün Azərbaycanda Fövqəladə Hallar Nazirliyinin əməkdaşlarının peşə bayramı qeyd olunur. Cəmiyyətin təhlükəsizliyinin təmin olunmasında, təbii və texnogen fövqəladə halların qarşısının alınmasında və onların nəticələrinin aradan qaldırılmasında fədakarlıqla xidmət göstərən nazirlik əməkdaşları bu əlamətdar gündə xüsusi ehtiramla anılır.
Fövqəladə Hallar Nazirliyi 2005-ci il dekabrın 16-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq Fərmanı ilə yaradılıb. Həmin tarixdən etibarən dekabrın 16-sı FHN işçilərinin peşə bayramı kimi qeyd olunur. Nazirliyin yaradılması ölkədə əhalinin həyat və sağlamlığının qorunması, fövqəladə vəziyyətlərə operativ və peşəkar yanaşmanın təmin edilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Bu gün FHN-in xilasetmə qüvvələri, yanğınsöndürənlər, mühəndis-texniki heyət və digər əməkdaşlar riskli şəraitdə, bəzən həyatlarını təhlükəyə ataraq insanların köməyinə çatır, fəlakətlərin fəsadlarının minimuma endirilməsi üçün yorulmadan çalışırlar.
Peşəkarlıq, cəsarət və yüksək məsuliyyət tələb edən bu şərəfli xidmət cəmiyyət tərəfindən daim dəyərləndirilir. Bu əlamətdar gün münasibətilə bütün Fövqəladə Hallar Nazirliyi əməkdaşlarını təbrik edir, onlara möhkəm cansağlığı, təhlükəsiz xidmət və uğurlar arzulayırıq.