25.09.2025 15:52 133 2 dəq oxuma
İlham Əliyev “Ares Management” rəhbəri ilə görüşüb
Prezident İlham Əliyev Nyu-Yorkda qlobal investisiya şirkəti “Ares Management”in həmtəsisçisi və baş icraçı direktoru Maykl Aruqeti ilə görüşüb. Bu cür görüşlər Azərbaycanın xarici investisiyaların cəlbi və beynəlxalq maliyyə dairələri ilə əməkdaşlıq siyasətinin tərkib hissəsidir.
Mövzu ilə bağlı açıqlamasında iqtisadçı Famil Niftəliyev "İnformator.az"a bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin “Ares Management” rəhbəri ilə görüşü Azərbaycanın investisiya mühitinin beynəlxalq investorlar qarşısında daha da açılması və etibarlı tərəfdaş imicinin möhkəmləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır:
"Belə görüşlər xarici investorların ölkənin iqtisadi potensialını yaxından qiymətləndirməsinə, strateji layihələrə yönəlmiş investisiya imkanlarını dəyərləndirməsinə və uzunmüddətli maliyyələşmə perspektivlərinin müəyyənləşdirilməsinə şərait yaradır. Bu, həm də Azərbaycanın kapital bazarlarının inkişafına və maliyyə infrastrukturunun modernləşdirilməsinə təkan verir, yerli və xarici investorlar üçün daha şəffaf və dayanıqlı investisiya mühiti yaradır. Eyni zamanda, qlobal investisiya şirkətləri ilə əməkdaşlıq ölkədə özəl sektorun inkişafını stimullaşdırır, layihələrin maliyyələşdirilməsini asanlaşdırır və risklərin peşəkar şəkildə idarə olunmasına imkan yaradır. Nəticədə, belə görüşlər Azərbaycanın investisiya cəlbediciliyini artırır və ölkəyə yeni kapital axını üçün əlverişli şərait formalaşdırır.
“Ares Management” kimi qlobal investisiya şirkətləri ilə əməkdaşlıq xüsusilə enerji, infrastruktur və maliyyə xidmətləri sektorlarında önəmli təsir göstərə bilər. Enerji sahəsində xarici kapitalın cəlbi yeni layihələrin icrasını sürətləndirir, modern texnologiyaların tətbiqini stimullaşdırır və ixrac potensialını artırır. İnfrastruktur sektorunda isə beynəlxalq investorların iştirakı nəqliyyat, logistika və regional tranzit layihələrinin maliyyələşməsini asanlaşdırır, ölkənin logistika imkanlarını genişləndirir və xarici ticarət əlaqələrini gücləndirir. Maliyyə xidmətləri sahəsində əməkdaşlıq isə yerli bank və kapital bazarlarının beynəlxalq standartlara uyğun inkişafına, maliyyə dayanıqlığının möhkəmlənməsinə və risklərin peşəkar idarə olunmasına şərait yaradır. Bu sahələrdə qlobal təcrübənin tətbiqi iqtisadiyyatın daha rəqabətqabiliyyətli və dayanıqlı olmasına imkan verir.
Azərbaycanın beynəlxalq maliyyə qurumları və qlobal investisiya şirkətləri ilə əlaqələrinin güclənməsi regionda iqtisadi inteqrasiyanın dərinləşməsinə birbaşa təsir göstərir. Belə əməkdaşlıq ticarət və investisiya axınlarını artırmaqla yanaşı, strateji regional layihələrə cəlb olunan tərəfdaşların sayını genişləndirir və əməkdaşlıq üçün etibarlı mühit yaradır. Bu, qonşu ölkələrlə iqtisadi əlaqələrin daha sistemli və dayanıqlı olmasına, regional layihələrin icrasının sürətlənməsinə və qarşılıqlı faydalı iqtisadi əməkdaşlığın güclənməsinə gətirib çıxarır. Nəticədə, beynəlxalq maliyyə dairələri ilə sıx əlaqələr Azərbaycanın iqtisadi inkişaf perspektivlərini genişləndirir, regionda strateji mövqeyini möhkəmləndirir və uzunmüddətli sabitlik üçün əlverişli şərait yaradır".