23.11.2025 10:44 137 6 dəq oxuma
Millət atası, yoxsa “istismarçı kapitalist?”
Bu gün H.Cavid, H.S.Ayvazov, Ə.Kamal, Ə.Müznib, A.Sur, A.Şaiq, A.Səhhət, A.Çövdət, M.Hadi və daha neçə-neçə “Füyuzat”çının “ideyalana bağğını, mehr-məhəbtini, heyranğını yaşadan gənc “Füyuzat”çılamız var. “Füyuzat”ın “tülundan hasil olan sevinc” bu günkü amal davamçılanın Sizrə olan sevgisidir, sayğıdır ki, yenidən söz meydanında tüğyan edirsiz. Əli bəy, Cavid əfəndi ağayanağını işinizdə, əməlinizdə doğrultdunuz. “Füyuzat”ı yaşatmaqla, öyrənməklə bir daha sübut etdiniz ki, böyük bir xalqın “milli istiqlal uğrunda aparğı mübarizə tarixini yaşadırnız”. “Füyuzat”ın varisi olmaq missiyanı öz üzərinə götürmüş və bu gün bu işin öhsindən ləyaqətlə gələn gənc “Füyuzat”çılar Sizin amal davamçılanız deyilmi?!
Hacı Zeynalabdin Tağıyev haqqında ilk dəfə tarixçi alim Mövsüm Əliyevn eşitdim, Azərbaycan Sovet Ensiklopediyasından isə oxudum (IX cild, 1986, s.121). Eyni ildə (1986) eşitdikrimlə oxuduqlarım arasında yerlə-göy qədər ziddiyyət var idi. Tarixçi alimin millət atası adlandırğı, “təkcə milyonları ilə yox, şəxsi ləyati, insanpərvərliyi, maarifpərvərliyi, xeyirxahğı ilə yalnız Azərbaycanda deyil, Rusiyada da böyük hörmət-hzzət sahibi olan H.Z.Tağıyev”i sovetrin “ən möbər” kitablarından olan Azərbaycan Sovet Ensiklopediyası isə “burjua” adıyla qamçılayırdı: “Fəhrin amansız istismarı nətisində H.Z.Tağıyev Rusiyanın ən varlı şəxsiyyətrindən birinə çevrilmişdi. Ağır iş şəraiti, əməkhaqnın azğı, müdiriytin özbaşnağı və s. Tağıyevin müəsisində bir sıra nümayiş və tətilrin baş versinə səbəb olmuşdu. Azərbaycan burjuaziyanın digər nümayənri kimi Tağıyev də inqilabi həkata qarşı mübarizə aparan irticaçı qüvri müdafiə etmişdir”.
Azərbaycan Sovet Ensiklopediyanın bu sanın redaksiya hetinə baxdım; təəssüf hası öz alimrimiz idi. Hətta bir nesinin ata-babası Hanın hesana oxuyub əli şöyə çatmışdı. Tarixçi alimrimizin sovetrə sədaqət nümayiş etdirdikri bir vaxtda sovetlər artıq mərkəzdə, Moskvada “yenidənqurma, aşkarlıq” adı ilə son günrini yaşayırdı. Bizdə isə hələ də onlara qarşı olan sevgininmi, yaxud qorxununmu (əsasən qorxunun) nətisi olaraq ağa qara, qaraya ağ deyilirdi...
Azərbaycan Sovet Ensiklopediyanın bu nəşri işıq üzü görəndən (1986) cəmi bir il yarım sonra tarixçi alim Mövsüm Əliyev ilk dəfə olaraq “Odlar yurdu” qəzetinin 14 iyul 1988-ci il tarixli sayında “Maarifpərvər H.Z.Tağıyev” adlı məqasində xalzın tarixində parlaq və unudulmaz iz qoymuş tanınmış maarifpərvər, millətsevər xeyriyçi haqqında bütün qaranlıq mətləbri işıqlanrırdı. Bu məqalə bir tərəfdən on illər boyu təhrif edilmiş, qərəzli yanaşılmış tariximizin bərpası, haqqı tapdanan şəxsin bəraəti idisə, digər tərəfdən də milli heysiytin, milli mənlik hissinin, milli şüurun dirçəldilsinə bir təkan idi.
Xalqın gün-güzaranı yaxşılaşdırmaq üçün Kür suyunun Baya daşınması, şəhərdə atlı nəqliyyat vasisinin (konka) yaranması, zaqafqaziyada ilk toxuculuq fabrikinin tikilsi (toxuculuq fabrikinin tikilsi ilə Hacı Azərbaycan yüngül sənayesinin bünövsini qoydu), un dəyirmanın tikilsi, Şollar su kərinin çəkilsi, Peterburuqda Müsəlman Xeyriyyə Cəmiyti binanın tikilsinə maddi yardım, Bada ilk qız məkbinin açılması, ilk teatr binanın tikilsi, “Kaspi” qəzetinin mətbəəsini və redaksiyanı alaraq Azərbaycan ziyalanın tribunana çevirsi, onlarla mətbu orqanlana maddi dəstək versi, Avropada iri “iqtisadi və ticarət əlarində görkəmli bir sima”ya çevrilsi, ən əsası, onun müaviti ilə təhsil alan gəncrin Azərbaycanın müsqil bir dövlət olmasında və dünyaya tadılmasında böyük rol oynaması və daha nələr, nələr... bu millət atanın adı ilə bağlı deyilmi?
Sovetlər Azərbaycanı işğal edənədəkyalan bütün əsərlərdə Hacı millət atası, maarifpərvər insan, xeyriyçi kimi hörmət-izzətlə təqdim edilirdi. Mələn, Nəriman Nərimanov 1900-cü ildə yazğı “Hacı Zeynalabdin Tağıyevin əlli illik məişəti və cəmaətə xidmətri” adlı əsərində Hanın müəssirində işyən bir qrup fəhnin dilindən yazırdı: “Hərçənd bizə rahatlıq yoxsa da, bununla belə, Hanın mülayimliyi və insaniyti bizim ona can-dillə xidmət etyimizə səbəb olmuşdu. Bizə heç bir yaman söz deyir, təqsirimizdən keçirdi, qayğıza qalırdı”.
Əslində Hacı təkcə öz müəssirində işyənrin deyil, bütün xalqın qayğına qalır, çətin anda əl uzadırdı. Mirzə Cəlilin ömür-gün yoldaşı Həmidə xanım Cavanşir (Məmmədquluzadə) “Xatirim”də yazırdı: “1907-ci ildə Qarabağda əkin-biçin adına nə varsa, hanı çəyirtkə vurdu. Dəhşətli bir aclıq və yatalaq bölyə hakim kəsildi... Ağdamda poçtdan mənə 1.000 manatlıq vəsaitin qəbzini təqdim etdilər. Bu pulu millət atası (H.Z.Tağıyev) göndərmişdi”.
Türkçülük tarixində yeni mərlə açan, Qafqaz türkrini çox sevən və onların hər bir saki naliyyətrini yüksək dəyərləndirən İsmayıl bəy Qasralı “Bağçasaraydan Daşkəndə səyahət” əsərində Hanı belə təsvir edirdi: “Hacı dedikdə böyük və qalın əmmali, uzun xalatlı, ya cübli uzun və ağ saqqallı adam ğöz önündə canlanır, elə deyilmi? Hacı imiş, amma xəyal etdiyimiz kimi deyilmiş! Kamal yaşında, qara saqqallı, qara papaqlı bir adamdır. Ona başı əmmali yox, başı ali fikirlərlə dolu, xalatlı, cübsi uzun yox, zəl əməllərdən libaslı gördüm”.
Həm qəribə, həm də acınacaqlı olan odur ki, sovet dövründə bizim “başbilənrimiz” bu yaxşılıqların əvəzi olaraq Hanın varidanı Moskvaya daşıdaraq özünü kiçik bir daxmaya məhkum etdilər. Hacı dünyanı dəyişənn sonra vətəndə qalan yeganə övladı Sara xama “ruhi xəstə” kimi yalnız Mərkandakı ruhi xəsxanada yer oldu. Evini-işini əlindən alaraq küçərə salsalar da “Azərbaycanda düz otuz beş il Sara xama iş “tapılmayıb” –Q.D.), Azərbaycan SSR Səhiyyə Nazirliyindən fərqli olaraq Tanrı onu “ruhi xəstə” etdi və bütün bu haqsızlıqlara dözyə güc verək haqqın bərpanı göryi qismət etdi.
Hacı xalna göstərdiyi misilsiz xidmətri miltinə, vəninə olan sevgisi sasində öz maddi sərti hesana etmişdi. Təbii ki, Haya bu sərvət nə atadan-babadan qalmış, nə rüşvət yolu ilə, nə də kimnin əlindən zor günə almışdı. On yaşından palçıq daşıyan, daş yonan, bənnalıq edən Hacı zəhtinin, ağnın, səbrinin günə milyonçu Tağıyev olmuşdu. Tannın da ona ən böyük hədiysi o olmuşdu ki, “varlandıqca onun daxili və məvi keyfiyyətri daha da durulurdu” (çoxlarından fərqli olaraq). Güclü ağıl və iradə onu sözdə yox, əməldə Qafqaz müsəlmanlanın fəxrinə çevirmişdi.
Tarixi mənlərdən belə aydın olur ki, Hanın çar Rusiyasında böyük hörti olub. Çar ailəsinin bütün yüksək mərasimrinə Bakı milyonçuları arasında çox vaxt onun dəvət olunması çoxlanın, xüsusən də erni milyonçusu Tumanyanın ürəyincə olmurdu. Haya qarşı gizli kin-küdurət bəsyən, onu xalq arasında hörmətdən salmaq isyən bu gelər (çöyi dizi üstə olanlar) işi özüzünrin əli ilə həyata keçirirdilər.
Belə hadilərdən biri 1912-ci ildə baş verir. “O dövrdə fövladə bir hadisə kimi böyük hay-küyə səbəb olan” bu olay haqqında dövri qəzetlərdə yalar çap olunsa da, erni və rusdilli mətbuat məni qərəzli olaraq şişirrək, yanlış məlumatlar verək Hanı nüfuzdan salmağa çaşırdı.
lən, 1912-ci ildə “Rossiya utro” qəzetində çap olunan “İbtidai hammal, şimdi milyoner” sərlövli məqalə haqlı olaraq milyonlarla müsəlmanların qəbinə, etrana səb olub. Çünki məqalə müəllifi rəzli olaraq xalzın maarifpərvər, millətsevər, xeyriçi oğlu H.Z.Tağıyevi isteza həfi çevirək haqsız tənqid atəşi tutub. Görkəmli qələm sahibrimizin əkriyti buna etraz olaraq dövrü mətbuatda öz fikirrini bildirdilər. Bu haqqda tanınmış jurnalist Sətulla Eynulla İbrahimov yazırdı: “Neyçün iyirmi milyon müsəlmanlara bir milyonçu çox göyor? Məlum ya... Bunlar burada yalnız bir sıra hammal, bir sürü səfil və sərri görmək istiyor. Şimdi Tağıyev kimi milyonerrə qarşı bir paxıllıq var bunlarda” (Bax: “İqbal” qəzeti 13 mart, 1912, N-6 və 28 mart 1912, N-19). (Onu da qeyd edək ki, dövrün rusdilli mətbu orqanlarında bu məzmunlu məqalər onlarladır).
Arxiv sənədrindən aydın olur ki, H.Z.Tağıyevi “Badakı müsəlman, rus, erni və yəhudi cəmiyti-xeyriyrinin hası özrinə fəxri sədr” seçlərdə, onun sərtindən geninə-boluna istifadə etlər də, onun zənginliyini və uğurlanı həzm edə bilmişlər. Həm də ona görə həzm edə bilmişlər ki, Hacı bütün varğı ilə “sərtini xalnın xoşbəxt gəyi, rifahi üçün” uf dedən geninə-boluna sərf edən səxavətli şəxsiyyət idi.