Naxçıvanda dəmir yolu bərpa olunur
Naxçıvan Muxtar Respublikasında 188 kilometrlik dəmir yolu xəttinin yenidən qurulmasına başlanılıb. “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC tərəfindən həyata keçirilən layihə Naxçıvanın nəqliyyat blokadasının aradan qaldırılması və regionun iqtisadi inteqrasiyası baxımından strateji əhəmiyyət daşıyır.
Mövzu ilə bağlı "İnformator.az"a açıqlamasında AzMİU-nun "Nəqliyyat" fakültəsinin baş müəllimi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Bulud Bağırov bildirib ki, ilk növbədə Naxçıvan dəmir yolunun bərpası Azərbaycanın tranzit ölkədən regional nəqliyyat qovşağına çevrilməsi prosesini sürətləndirə bilər:
"Əsasən, coğrafi parçalanmanın aradan qalxması nəticəsində Naxçıvanla Bakı arasında dəmir yolu bağlantısı yaranır. Yəni Azərbaycanın daxili logistikasını bütövləşdirir və nəqliyyat xərclərini azaldır. Sonra Şərq–Qərb və Şimal–Cənub dəhlizləri tamamlanır. Bakı–Tbilisi–Qars xətti və potensial İran–Azərbaycan–Rusiya marşrutları ilə inteqrasiyası mümkün olur. Daha sonra, Türkiyə ilə birbaşa quru yolu bağlantısının güclənməsi nəticəsində Azərbaycanın türk dünyası və Avropa bazarlarına çıxışını daha sabit və geniş edir. Azərbaycan regionda alternativ marşrutlar təqdim edən əsas oyunçuya çevrilir, bu da olkəmizin danışıqlarda mövqelərini möhkəmləndirir.
Dəmir yolunun bərpası bir neçə istiqamətdə yeni yük axınları və artan həcmlər, aşağıdakı yeni logistik istiqamətlər yarada bilər: