Süni intellektlə idarə olunan xidmətlərin artması
Azərbaycanda son illərdə süni intellekt əsaslı xidmətlər sürətlə genişlənir. Bank sektorunda avtomatlaşdırılmış müştəri xidmətləri, dövlət qurumlarında elektron növbə və təhlil sistemləri, təhsildə adaptiv platformalar və media sahəsində avtomatik xəbər generasiyası artıq geniş tətbiq olunur. Bu inkişaf həm xidmətlərin sürətini artırır, həm də insan resurslarına olan tələbatı dəyişdirir. Lakin süni intellektin yayılması ilə bağlı etik suallar, məlumat təhlükəsizliyi riski və bəzi peşələrin sıradan çıxması kimi narahatlıqlar da mövcuddur. Cəmiyyətdə AI-dən istifadənin balanslı şəkildə qurulması üçün həm dövlət, həm də özəl sektorun paralel şəkildə qaydalar hazırlaması zəruri sayılır.
Mövzu ilə bağlı SMM Telman Eyvazlı “İnformator.az” saytına açıqlamasında bildirib ki, süni intellekt yeni ixtisaslar yaradır:
"Azərbaycanda süni intellekt əsaslı xidmətlərin tətbiqi son illərdə sürətlə genişlənir və xüsusilə bankçılıq, təhsil, səhiyyə, nəqliyyat, elektron hökumət və müştəri xidmətləri kimi sahələrdə daha çox yayılma müşahidə olunur. Bank sektorunda risklərin qiymətləndirilməsi, fırıldaqçılığın aşkarlanması və müştəri sorğularının avtomatlaşdırılması üçün AI geniş istifadə edilir. Təhsil sahəsində qiymətləndirmə sistemləri, adaptiv öyrənmə platformaları və rəqəmsal resursların idarə olunması süni intellekt tərəfindən dəstəklənir. Səhiyyədə diaqnostika, tibbi məlumatların analizi və pasiyent xidmətlərinin optimallaşdırılması kimi proseslərdə AI mühüm rol oynayır.
Süni intellektin tətbiqi xidmətlərin həm keyfiyyətini, həm də sürətini ciddi şəkildə dəyişir. Avtomatlaşdırılmış sistemlər insan müdaxiləsinə olan ehtiyacı azaldır, müştəri sorğularını daha operativ cavablandırır və məlumat emalını sürətləndirir. Xidmətlərin dəqiqliyi artır, səhvlər minimuma enir və istifadəçilər daha şəxsləndirilmiş xidmət ala bilir. AI həm də böyük həcmli məlumatları qısa müddətdə analiz etməklə qərarvermə proseslərini sürətləndirir.
Bu texnologiyanın sürətli inkişafı bəzi peşələri riskə sala bilər. Xüsusilə təkrarlanan işlər görən kargüzarlıq və ofis işçiləri, kassirlər, müştəri xidmətləri operatorları, data emalı üzrə texniki işçilər və bəzi logistika sahələrində çalışanlar avtomatlaşdırmanın təsirinə daha açıqdır. Bununla belə, süni intellekt yeni ixtisaslar da yaradır və insan resurslarına daha analitik, yaradıcılıq tələb edən sahələrə yönəlmək imkanı verir".