24.11.2025 20:09 150 6 dəq oxuma
Qarşımda Abdulla Şaiqin1961-ci ildə çap etdirdiyi “Xatirim” kitabı var. Bir necə dəfə gözdən kecirdiyim kitabı bu dəfə az qala bir nəsə oxudum və çox təcüb hissi kecirdim. Bütün ailəsi, qohumları, dostları, hətta qonum-qonşuları basində müfəssəl məlumat verən Abdulla Şaiq, qəhramanğı haqqında saysız-hesabsız şeirlər, məqalər yalan general qardaşı Yusif Talıbzadə haqqında niyə susub? Bəlkə öğey-doğmalıq söhti var? Yox! Bəlkə qardaşı Abdula Şaiqin adına-sana layiq birisi olmab? Yox! Əksinə Yusif Talıbzadə dövnün tanınmış qələm əhli, savadlı pedaqoqu, görkəmli axundu, nizam-intizamlı hərbicisi kimi milti, vəni uğrunda canından kecən bir ziyalı olub. Bəs onda Abdulla Şaiq “niyə general qardaşını hadan gizdib?”.
tün bu niri və müəmmalı sualları cavablandırmaq üçün bir daha arxiv materiallanı, dövrü mətbuatın səhirini gözdən kecirli oldum. Bəlli oldu ki, 20-ci yüzilliyin əvvəlri ədəbi mühitdə, ictimai həyatda Yusif Axund Talıbzadə və Yusif  Ziya Talıbzadə kimi tanan,Yusif  Mustafa oğlu Talıbzadə görkəmli yaçı, şair, realist və romantik ədəbi məkbinin tanınmış nümayənsi Abdulla Şaiqin böyük qardaşı idi.
Ailənin ilk övladı olan Yusif 1877-ci ildə Tiflisdə anadan olub. Atası axund Mustafa əslən Borçalı mahalından olsa da “Tiflis camaatı onu çox sevirdi. Hamı ona “Axund əmi” deyə hörmətlə müraciət edərdi. Ən yaxın dostları Mirzə Fəli Axundzadə və şeylislam Molla Əhməd Səlyani idi”.  Axund Mustafa həm Tiflis qazisinin müavini vəzisini icra edib, həm də o zaman “Tiflisdə, Zaqafqaziya canişininin gösrişi ilə şeylislamın və müftinin nəzati altında açılan altı sinifli məktəb də ərəb, fars dilrini və şəriət dərsrini tədris edib”.
lu Yusif də ilk təhsilini atanın işdiyi bu məktəbdə alıb. Sonra isə anası Mehri ilə Xorasana getmiş və orada dini təhsil almış. Bu haqda Abdulla Şaiq yazırdı: “Anam Mehri xanım yaman mövhumatçı idi. O, bir gün atama bildirir ki, Xorasana gedib İmam Rzanın qəbrini ziyarət etmək isyir. Atam qəti surətdə rədd etsə də sonradan anamın göz yaşlana yağı gəlib, izin verir. Bu zaman böyük qardaşım Yusif  beşinci sinifin, mən isə üçüncü sinfin imtahanlana hazırlaşırdıq”. (Onu da qeyd edim ki, Abdulla Şaiq yalnız bir-iki dəfə burada qardaşı Yusifin adını cəkir). Müəllif daha sonra Xorasanda qalıb oxuduqları məktəbdən bəhs edir, buradakı məktəbrin onların ürəyincə olmağını qeyd edirdi: “Hacı əmi bizi və oğlanlanı Yusif Ziyanın məkbinə qoydu. Mirzə Yusif yaxşı bir ədəbiyyat müəllimi idi. Şairliyi də var idi. Təxəlsü də Ziya idi”. Elə Abdulla Şaiqin qardaşı Yusif də sonradan “Ziya” təxəlnü müəlliminin şəfinə görək məqarini “Yusif Ziya Talıbzadə” imzası ilə yazıb.
1900-cu ilin əvvəlrində Yusif gel Xorasandan Tiflisə, sonra isə Baya gəlirlər. Yusif 1901-ci ildə Bada “Rus-tatar” məkbinə şəriət müəllimi təyin edilir. Ərəb, fars, rus dilrini yaxşı bilən və şərin məni həyatında yaxından iştirak edən, ciddi, nizam-intizamlı, səlili geyimli bu gənc Hacı Zeynalabdin Tağıyevin və Nəriman Nərimanovun diqtini cəlb edir. Tezliklə onların arasında dostluq münasiti yaranır. Artıq bu zaman Bada Axund Yusif Talıbzadə kimi tanan gənc yazar 1903-cü ildə “Hədiyyi-nisvan” və “Sərvət və səxati ilə məşhur cənab H.Z.Tağıyevin tərmeyi-əhvalı” adlı kitablanı çap etdirir. Sonra isə N.Nərimanovun “Nadir Şah” əsərini farscaya tərmə edir.
1906-cı ildə o “Yusif  Ziya Talıbzadə” imzası ilə dövrü mətbuatda, xüsusən də “İrşad” qəzetində və “Füyuzat” jurnalında çap olunmağa başlayır. Həmcinin 1906-1907-ci illər də “İrşad”ın müxbiri kimi tez-tez Türkidə olan Yusif Ziya “Türkiyə məktubları” başğı altında oxuculanın göşünə gəlir.
Axund Yusif Talıbzanin “Füyuzat”da ilk çışı 12 yanvar 1907-ci il tarixli 10-cu sana təsadüf edir. Bu “Nitq” və “Həccə dair” sərlövli məqaridir. Hər iki məqalə islam dininə həsr edilib. İslam tarixini, onun inkişanı dürüst və yaxşı bilən müəllifin şəriətə, Quran ehkamlana aid çox saylı məqari var. Hətta bu mövzuda onun on kita və “Əmir Xalid ibn Vəlid” adlı pyesi çap edilib.
1907-ci ildə A.Y.Talıbzadə H.Z.Tağıyevin xahişilə yenidən Türkiyə getli olur. Bu sərin səbi Türkiyə sultanı Əbdülmidin taxta çıxmanın 32-ci ilmü münasitilə “Füyuzat” məcmuəsinin imtiyaz sahibi H.Z.Tağıyevin gösrişilə Məhəmməd Kərim Ağanın azəri türksinə tərmə etdiyi “Quran”ı altun cildlə cildrək, Mirzə Yusif Talıbzadə ilə Sultan Əbdülmidə hədiyyə göndərsi idi. Hökmdar hədiyni alarkən ona deyir: “bir şey anlaram. Hacı Zeynalabdin bəy məcmuəsində məni həcv edər, sonra da hədiyyə yollar”.
Türkidən Baya dönən Axund Yusif  Talıbzadə Sultanın bu sözrini HaZeynalabdinə çatrır. Bununla da “Füyuzat” bağlanır.
“Füyuzat” bağlandıqdan sonra A.Y.Talıbzadə üz tutur “Yeni Füyuzat”a. Bu jurnalda onun ilk publisistik məqasi “Bəqayi-ruh” adlanır. İlk sayda çap olunan bu məqalə də “Vətən və xalq taleyi, tərəqqiyə çağrış amalı apadır”. Publisistin jurnalın 1910-cu ildə 9 və 10-cu saylarında dərs edilmiş silsilə məqarində cəmiyyətdə, ictimai həyatda qadınların mövqeyi, fəaliyti, təlim-təhsili əsas mövzu kimi verilib.
A.Y.Talıbzadə o zaman Bada baş verən əksər ictimai, siyasi, məni hadilərdə yaxından iştirak edib. M.Ə.Rəsulzanin əmisi oğlu Məmməd Əli Rəsulzanin xatirinə əsasən 1911-ci ildə “Müsavat” partiyanın yaradılması üçün apalan işlərdə Axund Yusif Talıbzadə yaxından köməklik gösrir və üz yalır.
O,1912-ci ildə ömür-gün yoldaşı Cənnət xanım və oğlu Tələtlə birlikdə yenidən Türkiyə gedir. Bu dəfə onun əsas məqdi mükəmməl hərbi təhsil almaq idi. Təhsilini başa vuran A.Y.Talıbzadə Birinci Dünya müharisində türk ordusu sıralarında ruslara və ernirə qarşı igidliklə vuruşur. 1918-ci ildə isə o, türk ordusu sıralarında Baya gərək, 1918-ci il 15 sentutabr -Banın qurtuluşu döyüşrində qəhramanlıqla vuruşub.
Azərbaycan Xalq Cümhuriytinin qəsindən ruhlanan döyüşcü həmin illərdə “Azərbaycan” və “İstiqlal” qəzetri ilə yaxından əməkdaşlıq edib, milli ruhda şerlər yazıb. AXC-dövründə “Daxili Qoşunların yaranma tarixi də onun adı ilə baxdır”.
A.Y.Talıbzadə “Qızıl Ordunun Azərbaycanın istilasından sonra həbs edilsə də N.Nərimanovun zəmatilə azad olunaraq Naxçıvana Hərbi Kommisar təyin edilib. 1921-ci ilin son aylarından,1922-ci ilin axırlana kimi burada general rütsində Hərbi Kommisar vəzisində işyib. Lakin erni daşnaklanın Naxçıvan torpaqlana qarşı iddialana tərəfdar münasibət bəsyən Sovet hökutinin siyatinə etraz edərək, Baya qadıb, N.Nərimanovla göşür və “mövcud siyasi qurluşa qarşı olduğunu açıq aydın bəyan edir. Bolşevikrin ideoloji təbliğat arxasında gizlənmiş, xalza qarşı bəd, qərəzli münasibətrinə etranı bildirir”.
Bu hadidən sonra N.Nərimanovun “köməkliyi ilə A.Y. Talıbzadə “xüsusi buraxlış vəsisi alaraq ölni tərk edərək, ailəsilə birlikTürküstana yola düşür”.
Beliklə Axund Yusif Talıbzanin mühacir həyatı başlayır. O, Türküstanda qırzı rus ordusuna qarşı vuruşmada iştirak edərək Basmaçılar həkana qoşulub. Burada həkatın başçısı Ənvər paşanın müavini kimi əksər döyüşlərdə iştirak edən A.Y.Talıbzadə 1923-cü il mayın 18-də Amu-Dərya çanın sahilinki döyüşrin birində bərk yaralanaraq “Azərbaycan” deyə əbədi olaraq gözrini yumur.
Ha
didən bir necə ay sonra onun döyüş yoldaşlarından biri gizlincə Baya gəlir və Abdulla Şaiqlə göşür. Yusifin qana bulaşmış göyyini və hər an yanında gəzdirdiyi cib Quranı Abdula Şaiqə verir. Bu Quran hal-hazırda Abdula Şaiqin ev muzeyində saxlalır. Qanlı göynək təbii sovetrin qorxusundan elə Abdulla Şaiqin özü təfindən “qeybə çəkilir”. Yanı tamamlarkən 1980-cı ilrin sonu Qulam Məmmədli ilə görüşrimizin birində dediyi sözri xatırladım: “Sovetlər Abdulla Şaiqə çəkə bilyi qardaş dağı verdi. Bu dərdə Şaiq öləcən icində yandı, acıb-ağarda da bildi.