Zəfərin səsi Bakının səmasında
Bu gün Bakı bir daha tarixə şahidlik etdi. Paytaxtın ürəyi olan Azadlıq meydanı, üçrəngli bayrağımızın dalğalandığı, qalib əsgərin addım səslərinin əks-səda verdiyi bir səhnəyə çevrildi. 8 Noyabr — Zəfər Günü münasibətilə keçirilən hərbi parad təkcə güc nümayişiü deyildi, həm də 30 illik həsrətin sonundakı qürurun, dirənişin və milli birliyin təntənəsi idi. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə keçirilən mərasimdə qardaş Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan və Pakistanın Baş nazirinin iştirakı qardaşlıq və strateji ittifaqın canlı sübutuna çevrildi. Meydanda səslənən hər çıxış, hər salam, hər bayraq hərəkəti tək bir həqiqəti ifadə edirdi — Cənubi Qafqazda artıq yeni reallıq yaranıb. Azərbaycan Ordusu bu gün təkcə torpaqlarını azad edən deyil, həm də bölgədə sülhün və sabitliyin təminatçısı olan bir qüvvə kimi təqdim olundu. Paradda nümayiş olunan müasir texnika, “Qarabağ” adını daşıyan hərbi hissələrin keçidi və şəhidlərin xatirəsinə ucaldılan səssiz ehtiram anı meydanı duyğulandırdı.
Bütün bunlar bir daha göstərdi ki, zəfər sadəcə bir qələbə deyil, bir millətin yenidən doğuluşudur. Meydanın üzərində dalğalanan üç bayraq – Azərbaycan, Türkiyə və Pakistanın müqəddəs rəngləri bu gün helikopterlərin müşayiəti ilə Bakının səmasında qürurla dalğalandı. Bu an sanki təkcə bir aviasiya manevri deyildi – üç qardaş ölkənin tarix boyu birləşən taleyinin, həmrəyliyinin havadakı təcəssümü idi. Meydan üzərində cizilən bu bayraq zolaqları xalqın alqış sədaları ilə qarışaraq sanki bir himn kimi səslənirdi. Azərbaycan Ordusunun sıralarında keçid edən zirehli texnikalar, “Harop” pilotsuz zərbə aparatları, “Bayraktar TB2”, “Akinci” və “Hermes 900” kimi PUA-lar, eləcə də T-90 tankları, “LORA” raket kompleksləri, “Polonez”, “İsgəndər-M”, “Qasırğa” sistemləri gücün, texnoloji üstünlüyün və müasir ordunun simvolu kimi meydandan keçirdi.
Hər bir texnika, hər bir addım o 44 günün xatirəsini yaşadırdı – Cəbrayılın azad olunması, Şuşanın fəthi, Kəlbəcərin zirvələrində dalğalanan bayraqlar sanki bu gün Azadlıq meydanında yenidən canlanmışdı. Qalib əsgərin baxışında o günkü döyüş ruhu, o səssiz, amma əzmli “Ya Allah, Bismillah, Allahu Əkbər!” nidaları duyulurdu. Xalq bu qüruru təkcə tamaşaçı kimi deyil, tarixin canlı şahidi kimi yaşadı. Meydana toplaşan minlərlə insanın əlində bayraqlar, dillərində “Qarabağ Azərbaycandır!” sədaları vardı. Bəziləri göz yaşlarını saxlaya bilmirdi – çünki bu Zəfər, onların atasının, oğlunun, qardaşının qanı ilə yazılmışdı. Qadınlar şəhid analarını qucaqlayır, uşaqlar əsgərlərə əl yelləyirdi. Bu, millətin qəlbinin döyündüyü an idi. Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın çıxışında vurğuladığı “Qarabağ sevinci bizim ortaq sevincimizdir” cümləsi meydanda alqış tufanı yaratdı. Pakistanın Baş naziri isə Azərbaycanın haqq işinə verdikləri dəstəyi bir daha bəyan edərək, “Bu qardaşlıq heç vaxt sönməyəcək” dedi. Bu sözlər artıq sadəcə diplomatik ifadələr deyildi – bu, birgə taleyin andı idi.
Paraddan sonra Bakının küçələri, xiyabanları, parklarda toplanan insanlar bir-birinə təbrik edirdi. Bayraqlar binalardan asılmış, avtomobillər siqnal çalır, uşaqlar “Qarabağ, Qarabağ!” deyə səslənirdi. Bu səs sadəcə bir bayram səsi deyildi – bu, azadlıq nəğməsi idi. Səmada dalğalanan üç qardaş bayrağı, meydanda addımlayan qalib əsgərlər və xalqın sevinci birləşərək sanki bir rəmzə çevrildi.