Harri Diananın şərəfinə qurduğu xeyriyyəçilikdən imtina edib
Sussex hersoqu qəyyumlar və idarə heyətinin sədri arasında mübahisədən sonra qurduğu xeyriyyə təşkilatından istefa verib.
Şahzadə Harri 2006-cı ildə anası, Uels şahzadəsi Diananın şərəfinə Afrikanın cənubunda HİV və QİÇS ilə yaşayan insanlara kömək etmək üçün Sentebale şirkətini təsis edib.
O, həmtəsisçisi, Lesoto Şahzadəsi Seeiso və qəyyumlar şurası ilə birlikdə istefa verib, çünki sədr doktor Sofi Çandauka ilə münasibətləri ondan istefa verməsi xahiş edildikdən sonra "təmirdən kənarda pozulub" və qanuni tədbirlər görüb.
Dr Chandauka, qəyyumları Böyük Britaniya Xeyriyyə Komissiyasına məlumat verdiyini və səlahiyyətdən sui-istifadə, zorakılıq, cinsiyyətçilik və irqçilik də daxil olmaqla məsələlərlə bağlı "düdük çaldığını" söyləyib.
Xeyriyyə Komissiyası, Sentebale-nin "idarə olunması ilə bağlı narahatlıqlardan xəbərdar olduğunu" və onlara baxdığını söyləyib.
Birgə bəyanatda, hersoq və şahzadə Seeiso, "ağır ürəklərlə" və "qəyyumlar şurası ilə həmrəylik" ilə rollarından istefa verdiklərini söyləyib.
“Xeyriyyə cəmiyyətinin qəyyumları ilə idarə heyətinin sədri arasında münasibətlərin düzəlməz şəkildə pozulması, qarşısıalınmaz vəziyyət yaratması sarsıdıcıdır” deyiblər.
Onlar deyiblər ki, qəyyumlar Dr Chandauka-dan istefa verməsini xahiş edərək "xeyriyyəçiliyin ən yaxşı mənafeyinə uyğun hərəkət ediblər", lakin onun mövqeyini qorumaq üçün qanuni addım atmaq qərarının "qırılan münasibətləri daha da vurğuladığını" söyləyiblər.
Əlavə ediblər ki, "bunun necə baş verdiyinə dair" narahatlıqlarını Xeyriyyə Komissiyası ilə bölüşəcəklər.
Keçmiş qəyyumlar Timothy Baucher, Mark Dyer, Audrey Kgosidintsi, Dr Kelello Lerotholi və Damian West qərarlarını onların hamısı üçün "dağıdıcı bir şey" kimi təsvir ediblər.
Onlar sədrə inam və inamı itirdiklərini söyləyiblər, lakin onun vəzifədən kənarlaşdırılmasına mane olmaq üçün qanuni hərəkətləri onların istefa verməkdən başqa çarələri olmadığını ifadə edib.
Onlar iddianın "hüquqi və maliyyə yükünü" öz üzərinə götürə bilməyəcəyi üçün bunun "xeyriyyə təşkilatının ən yaxşı mənafeyinə" uyğun olduğunu bildiriblər.