ABŞ-də təməlqoyma işləri!
Tarix: 09:18 01.04.2025
Alimlər real vaxtda danışıq fikirlərini danışıq sözlərinə çevirə bilən cihaz hazırlayıblar.
ABŞ-dən olan tədqiqatçılar araşdırmalarının bir hissəsi olaraq, 18 il əvvəl insult keçirdikdən sonra danışıq qabiliyyətini itirən 47 yaşlı qadının beyninə süni intellekt modeli ilə öyrədilən və beyin fəaliyyətini səsə çevirən cihaz yerləşdiriblər.
Alimlər cihazın birbaşa beynin nitq mərkəzinə yerləşdirildiyini və beynin bu bölgəsindən gələn siqnalları davamlı olaraq təhlil etdiyini bildiriblər.
Xəstə zehnində müəyyən cümlələri görüntülədikdə, tədqiqatçılar elektrodlar vasitəsilə beynindəki siqnalları qeyd etdilər və insultdan əvvəl xəstənin səs yazılarından istifadə edərək yaratdıqları səs sintezatoru ilə fikirləri real vaxtda danışıq sözlərinə çevirdilər.
Hələ eksperimental mərhələdə olsa da, tədqiqatçılar cihazın bir gün danışa bilməyənlərin səsə çevrilməsinə kömək edə biləcəyinə inanırlar.
Araşdırmanın təfərrüatları “Nature Neuroscience” jurnalında dərc olunub.