Söynib bir yeni məzar daşına.
“Bəxtsiz rəfimə” adlı şeri, “Şair və qadın” sərlövli bir pərli mənzum pyesi şairin həmin illərdə çəkdiyi açıları əks etdirir. Şair “Bədbəxt ailə” əsərinin ilk səhisində yazırdı: “Bu kitabçadan vüsül olan palər mərhunin ehsana olaraq yetim, fəqir şagirdrə sərf olunacaq”. Günü yazıb-oxumaqla, pedaqojifəaliyyətlə kecirən şair “bu faciədən sonra uzun müddət evləndi”. Sevimli gəlninin ölünə ağlayıb-sızlayan Mehri ana Abdullanın ilk bəxtinin uğursuzluğu ilə heç çürə başa bilmirdi. Övlanı xoşbəxt görmək isyilə hər gün Tanna dua edən ana sonda buna nail olur. “Anam çox inadkar olmaqla yanaşı həm də zəhmətkeş, şükürlü bir qadın idi. Biz çox məşəqqət ilə keçindiyimiz halda belə anam yenə həyatından məmnun idi. Hər ay maaşımı alıb anama verdiyim zaman o saatlarla Tanna dua edərdi. Xalqa xidmət arzusunu, ata-anaya məhəbti, zəhti, qürurlu olmağı anam bizə öyrətdi...”.
1920-ci ildə Dərbənddən Denikin vuruşmalarından qaçqın düşən bir çox ailə Baya pənah gətirir. Onların arasında Əhməd bəy Miryovun da ailəsi var idi. Onlar Bada Yuxarı Dağlıq küçəsi 21 ünvanında yerşən üç mərli evin birinci mərsində məskunlaşırlar. 1916-cı ildə Abdulla anası və qardaşı Yusiflə bu binanın ikinci mərsinə göçmüşdür. Amma artıq kirayişin kimi yox...
Abdulla bir necə dəfə işdən gələndə, işə gedəndə birinci mərnin hətində Əhməd bəyin qızı Şahzadə xamı görür və onunla maraqlanır. Bu maraq kecici olmur. Abdulla ananın rağı ilə Şahzadə xanımla ailə qurur. Bu dəfə Tanrı ona xoşbəxt bir ailəyə sahib olmağı nəsib edir. Oğlu Kamalın (Azərbaycanın ən görkəmli ədəbiyyatşünas ailimi Kamal Talıbzadə) və nəri Ülrin, Şaiqin dünyaya gəlişi ona ömrü boyu unuda bilyi bir xoşbəxtlik bəxş edir. Ailədə olduğu kimi yaradıclıqda, ictimai həyatda da bəxti gətirən Abdullanı 37-nin faciəli günri də dəyişmir. Yenə də onu tayanlar, onunla ünsiyyətdə olanlar bu “məyə bənzər insan”ın saliyinə, xoşxasiytinə, safğına heyran qalır. Doğma əminin, danın cürrət edib hanı sora bildiyi “xalq düşmənri”nin başsız qalan oğul-qına əmi, dayı olur. (Hüseyn Cavidin qızı Turan Cavidlə olan müsahirimdə bu haqda geniş bəhs olunub).
Saysız-heysabsız əsərrin müəllifi olan, fəxri adlarla, orden və medallarla (Əməkdar elm xadimi, Lenin ordeni, Qrmızı Əmək Bayraqı ordeni və s.) təltif edilən A.Şaiq hətta dələrlə (1946-1956) SSRİ Ali Sovetinə deputat da secilib. Amma çox sadə, təm-təraqdan uzaq bir ömür yaşayıb. Bəlkə elə ona görə bu gün də, sabah da, yüz illər sonra da “Şaiqanə yad edicək”, xalnın qəlbində yaşayacaq!
Sovet dövrü tədqiqatlana əsaslansaq, deliyik ki, Abdulla Şaiq realist ədəbi məkbin nümayənsi kimi təqdim olunur. “Maarifçi realistrin görkəmli nümayənrindən olan Abdulla Şaiq həm şeir, həm də nəsr sasində sovet Azərbaycanı tərənnüm edib” və s. bu kimi fikirlər bir daha sübut edir ki, A.Şaiq realist olub. Lakin müasir tədqiqatlarda A.Şaiqin “qüdrətli romantik” olması dönə-dönə vurğulanır. “...Füyuzat” ədəbi məkbinin üzvri, eləcə də qüdrətli romantik sənətkar kimi yetişən H.Cavid, A.Şaiq və digərri... romantik ədəbi məkbin ən istedadlı yazarlarından oldu”.
Akademik Məmməd Cəfər Cərov romantikri bir neçə qurupa börək yazırdı: “...mürəqqi romantiklər də sənətri, zövqri, fərdi üslubları, hətta bir çox hallarda fəlfi, siyasi görüşri etibarı ilə bir-birinə bənmişlər. Onlardan bəziri (A.Səhhət) eyni zamanda realizmə qüvvətli meyil göstərmiş, romantik əsərlərlə bərabər tənqidi realizim ruhunda da əsərlər yaratmışdır. Bəziri (A.Şaiq) zaman keçdikcə romantizmdən tamamilə uzaqlaşıb realizm yolunu tutmuşdur. Mürəqqi romantiklərdən iki sənətkar (M.Hadi və H.Cavid) axıra qədər romantik olaraq qalmışlar”. Onu da əlavə etmək yerinə düşərdi ki, hətta Sovet dövründə belə “füyuzatçı” konsepsiyadan uzaqlaşmayan (H.Cavid, S.Mənsur və s.) yazarlamız da oldu ki, bu gün onların elmi-bədii irsi yenidən obyektiv tədqiqata cəlb edillidir.
zi tədqiqatçılamız A.Şaiqi yalnız realizmə meyilli olduğunu iddia etlər də, ədibin yarağı bir daha sübut edir ki, o, əvvəllər romantik olmuş, əsərrini də romantik üslubda yazmışdır. Əslində A.Şaiq Sovet dövründə hakim partiyanın romantikrə qarşı olan mənfi münasiti nətisində romantikadan realizmeyilrək hətta romantikri tənqid də edib: “...irticarəst ziyaların təşəbsü ilə əvvəlcə “Həyat” qəzeti, sonra “Füyuzat” məcmuəsi nəşrə başladı. Azərbaycan xalna heç bir xeyri olmayan ziyanlı fikirlər, panislamizm və pantürkizm ideyalanı təbliğ edən füyuzatçılar müəyyən fikir və psixologiyaya malik idilər. Realist yaçıların yaratğı əsərlər də gənc nəslin məvi saflaşmana, əqlən təkmilləşsinə böyük kömək gösrirdi”.
Amma onu da qeyd edək ki, ədib tənqidi fikirri ilə yanaşı romantikrin, xüsusən Əli bəyin türk xalqlanın azadlıq və istiqlalı yolundakı mübarisini də söyyə cəsarət edirdi: “Ə.Hüseynzadə “Füyuzat” jurnalı ilə türk xalqlanın azadlıq və milli istiqlal ideyalanı turançılıq məfkusilə şüurlara həkk etdiryə çalışğı kimi, həmin ideyaları ədəbi romantik lövlərdə də açıb göstəryi vacib birək, “Mirzə Fəlidən başlayaraq davam edən realist ədəbiyyatın qarşına yeni bir ədəbi cəyan, romantizm cəyanı çıxarır. O, bu məcmuə ilə “həmin ədəbi cəyanın nəri-estetik prinsiprini ortaya qoyur, ədəbiyyatı həm şəkil, həm də mövzu etibarilə zənginləşdirir”.
Bu sətirlər A.Şaiqin “Xatirim” əsərindəndir. 1961-ci ildə çap edilən “Xatirim”dən də bəlli olur ki, ədib Sovet dövründə bütünlüklə realist ədəbi məkbinə meyilli olub. Görkəmli yazar bu əsərində şahidi olduğu hadilərdən, tağı, dostluq etdiyi qələm yoldaşlanın həyatından, amalından bəhs edib.
“Xatirim”i oxuduqda aydın olur ki, Abdulla Şaiq sona kimi romantik ədəbi məkbin nümayənri olan Hüseyn Cavid və Məhəmməd Hadi ilə çox yaxın dost olub. “Hadi, məğrur və heç bir qüvyə əyilyən bir şəxsiyyət idi. Azadğa, sərbəstliyə böyük məhəbbət bəsyirdi” söyyən ədib Hadinin həm həyatda, həm də yaralıqdakı uğursuzluqlanı yanlış olaraq belə təsvir edirdi: “Hadi, qabaqcıl ziyalar ilə oturub-dursaydı, reaalist yaçılar mühitinə düşsəydi, şübsiz dövnün daha böyük şairrindən biri olardı. Ancaq Hadi yarağının lap əvvəlrində “Füyuzat” mühitinə ...düşdü. Böyük istedada, parlaq ilhama malik şair başca olaraq düşyü mühitin, burjua məfkusi təsirrinin qurbanı oldu. O, müsavat ağağının hərc-mərclikri içərisində ...qeyb oldu”.
M.Hadidən fərqli olaraq Hüseyn Cavid haqqında yalnız xoş xatirini dilə gətirən  A.Şaiq onu “böyük istedad” adlanraraq yazırdı: “Həyatında eniş-yoxuşlu yollar keçmiş, bir neçə peşədə çalışmış böyük istedada malik olan Hüseyn Cavid Şərq tarixindən bəyəndiyi tarixi mövzuları qəmə alıb”.
...Müşnaz xanım xatirinA.Şaiqi Cavidin “ən yaxın dostu, sirdaşı” adlanrırdı. 1985-ci ilin payız fəsli idi. BDU-nun Jurnalistika fakültəsində oxuyurdum və dövrü mətbuatda müntəzəm çap olunurdum. Belə günlərin biri, dahi Cavidin qızı Turan Caviddən müsahibə gördüm. O, dəhşətli günlərdən daşarkən bir neçə dəfə Üzeyir bəylə Abdulla Şaiqin adını minnətdarlıq hissi ilə yad etdi: “O illər qazı yalnız Üzeyir bəy və Şaiq əmi açardı. Bizə həm maddi, həm məvi dayaq oldular. Bu onların həm özri, həm də ailəri üçün çox böyük təhkə demək idi. Çünki onlar “xalq düşni”nin ailəsinə dəstək olurdu. Bilirsinizmi, bu o zaman üçün nə demək idi?”.
A.Şaiq “Xatirələrim”də “Müsavat” partiyası haqqında fikirrini daha kəskin bildirərək, hətta tənqid də edirdi: “Müsavat” partiyası demokrat ruhlu ziyalar arasında nüfuz qazana bildi. Hətta onlar bu partiyaya istehza ilə “Nəsib bəyin kontoru” deyirdilər. “Müsavat” partiyası daşnak partiyası və gürcü menşevikri ilə əlaqə saxlayıb Bakı Sovetinə qarşı ciddi mübariyə hazırlaşırdı. Lakin müsavatın bütün ciddi-cəhdri heç bir nəticə verdi. 1920-ci il aprel ayının sonlarında Qızıl Ordunun köyi ilə Azərbaycan zəhmətkeşri müsavat hökutini devirib yerində Sovet hökuti qurdular. Sovet hökuti Azərbaycan xalna azadlıq və xoşbəxtlik gətirdi”.
A.Şaiqin “xoşbəxtlik” bəxş etdi dediyi bu “hökumət” xalza 37-ci il dəhşətrini, 1948-50-ci illər köçünü, 20 yanvar faciəsini və daha nəri bəxş etdi ki...
Tədqiqat əsərrindən və xatilərdən belə bəlli olur ki, Abdulla Şaiq ədəbi mühitə 1905-ci ildə gəlib və mürəkkəb, ziddiyyətli mübarilərlə zəngin bir dövrdə yazıb-yaradıb. 1905-1907-ci il hadiri, daha sonra Birinci Dünya müharisi, 1917-ci il təzadları və nəhayət Azərbaycanda milli istiqlal uğrunda mübarinin aparılması və qəsi. Söz yox ki, bu zaman Azərbaycanda milli intibahın oyaşına doğru bir mübarizə başlanmışdır. Və bu mübarinin önündə ilk olaraq “Həyat”çılar və “Füyuzat”çılar gedirdi. Çarizmin milli əsatinə qarşı başlanan mübarizə “Həyat”dan başlayaraq “Füyuzat”da davam etmişdir. “İlk də “Həyat”da Azərbaycanda milli dövlətçiliyin dərki məsi aşılanmışdır”. Elə Abdulla Şaiqin “Azəri türkrinin milli haqlanın aynası” adlandırğı “Füyuzat” və onun ideologiyanı təbliğ edən yazarlar Azərbaycan Xalq Cümhuriytinin ideoloji əsaslanı yaratmaqda müstəsna rol oynamışlar.
Odur ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriytinin qurulmasında və onun ideoloji kursunun müəyyənləşsində mühüm rol oynamış Əli bəy Hüseynzadə və onun ideya davamçılarından H.Cavid, A.Şaiq, A.Səhhət, M.Hadi, M.Ə.Rəsulzadə, M.B.həmmədzadə, A.Sur, S.Hüseyn, Ə.Abid və başqalanın milli istiqlal və milli fikir tariximizdə rolu, yeri danılmazdır.
1915-ci ildən sonra “Füyuzat” ənərini daha geniş şəkildə davam etdiA.Şaiq Azərbaycan Xalq Cümhuriyti dövründə qəmə alğı “Yeni ay doğarkən”, “Vənin yanıq səsi”, “Türk çələngi”, “Arazdan Turana” adlı əsərrində ümumtürk tarixinin ortaq məvi dəyərrini, milli dövlət quruculuğu ilə əladar ortaya çıxan problemri önə çəkirdi. 1918-ci ildə yazğı “Marş” şerində “Birşəlim, türk oğlu, bu yol millət yoludur!” derək bütün türk dünyanı birliyə səsyirdi. Hələ 20-ci yüzilliyin əvvəlrində şair “Pöhlər” şeiri ilə xalnı ümumtürk məni-məvi birliyinə çağrırdı. Bu çağrışlar bir romantik olaraq 1920-ci ilin sonlana qədər davam edib.
Şairin romantik üslubda yazğı bir çox şeirrinə, xüsusən “Lövheyi-məsumanə”sinə dövrün tanınmış tənqidçisi F.Köçərli yüksək qiymət vermişdi.
Ədəbiyyat tariximizin lirik-romantik şeirlərlə zənginləşsində A.Şaiqlə yanaşı A.Səhtin, S.Mənsurun və A.Surun da böyük əməyi olmuşdur. Onu da qeyd edək ki, “Füyuzat”la ədəbi mühitə gətirilən romantik sənət kredosu başda Əli bəy olmaqla əsasən M.Hadi, A.Sur, A.Səhhət, S.Mənsur və məhz A.Şaiqlə milli dəyərlər hesana daha da təkmilləşdirilmişdi.
Sonda bir faktı qeyd etmək istərdim ki, 20-ci yüzilliyin əvvəlrində təkcə Abdulla Şaiq deyil, Abbas Səhhət, Səməd Mənsur kimi dövrün tanınmış yazarları da həm romantik, həm də realist ədəbi məkbin nümayənri olmuşlar. Ədəbiyyatşünas alim Mir Cəlal Paşayev “Azərbaycanda ədəbi məktəblər” əsərinyazırdı ki: “məd Mənsurun şairlik fəaliyti iki xətt ilə davam etmişdir. Birincisi satira, ikincisi romantika”. Bir-birindən tamamilə fərqli olan satirik və romantik ədəbi məktəblərdə yazıb-yaratmaq doğrudan da böyük istedad sahibi olmaq deməkdir.
Məcburiyyət qarşısında qalaraq romantik ədəbi məktəbdən uzaqlaşan, dövnün tanınmış yaçısı, şairi, ədəbiyyatşünası, alim zəkalı, nəcib ruhlu və ən əsası xeyirxah, humanist, xalnı və vənini dərin məhəbbətlə sevən bir insan olan Abdulla Şaiqin yarağı bir daha sübut edir ki, o, həm romantik, həm də realist olub.
Ədə
biyyatşünas alim Rafael Hüseynov “Vaxtdan uca” əsərində yazır ki: “Cavid öz şeir dünyasında bir haqq divanı qurmuşdu. Yaxşını və yamanı, düzü və əyrini, ədati və zülmü, haqqı və nahaqqı bu təziylə çəkirdi”. Amma gönür onun dostu, sirdaşı olan A.Şaiq Sovetrin dövründə hər şeyi Sovetrin “haqq dünyası”na uyğun çəkyə məcbur olduğu üçün dövnün təbilə qəlbinin dedikrini dilinə gətirə bilyib.