Azərbaycan və Polşa arasında hərbi tibb sahəsində əməkdaşlıq
Bakıda Azərbaycan və Polşanın hərbi tibb sahəsi üzrə mütəxəssisləri arasında görüş keçirilib. Müdafiə Nazirliyindən verilən məlumata görə, görüş Müdafiə Nazirliyinin Tibb İdarəsində baş tutub. Tədbir zamanı Polşa nümayəndə heyətinə Azərbaycan Ordusunda hərbi tibb sahəsində həyata keçirilən islahatlar, tibb xidmətinin təşkili, tətbiq olunan müasir müalicə yanaşmaları, həmçinin xidmətdə və ehtiyatda olan hərbi qulluqçulara və onların ailə üzvlərinə göstərilən tibbi xidmətlər barədə brifinq təqdim olunub.
Mövzu ilə bağlı "İnformator.az"a açıqlamasında hərbi ekspert Anar Şuşalı bildirib ki, müasir dövrdə milli təhlükəsizlik anlayışı təkcə silahlı qüvvələrin texniki təchizatı və döyüş qabiliyyəti ilə məhdudlaşmır:
"Hərbi personalın sağlamlığının qorunması, döyüş və fövqəladə şəraitlərdə tibbi təminatın operativliyi və keyfiyyəti müdafiə sisteminin əsas dayaqlarından biri hesab olunur. Bu baxımdan Azərbaycan və Polşa arasında hərbi tibb sahəsində əməkdaşlığın müzakirə edilməsi strateji əhəmiyyət daşıyır və ölkəmizin müdafiə potensialının gücləndirilməsinə mühüm töhfələr vəd edir.
Azərbaycan və Polşa arasında hərbi tibb sahəsində əməkdaşlıq ilk növbədə qabaqcıl beynəlxalq təcrübənin ölkəmizə transferinə imkan yaradır. Polşa NATO üzvü olan ölkə kimi hərbi tibb sahəsində alyans standartlarına uyğun sistem formalaşdırıb. Bu təcrübənin öyrənilməsi Azərbaycan Ordusunda tibbi təminatın təşkili, döyüş şəraitində yaralıların evakuasiyası, reabilitasiya proseslərinin təkmilləşdirilməsi baxımından əhəmiyyətlidir.
Praktik müstəvidə bu əməkdaşlıq aşağıdakı istiqamətlərdə mühüm nəticələr verə bilər. Bunlar, döyüş tibbi təminatının təkmilləşdirilməsi ön xəttdə ilkin tibbi yardım, taktiki tibb yanaşmalarının tətbiqi. Hərbi hospital və tibb mərkəzlərinin modernləşdirilməsi idarəetmə, logistika və resurs planlamasında effektiv modellərin tətbiqi. Reabilitasiya və psixoloji dəstək sistemlərinin gücləndirilməsi müharibə və xidmət travmalarının aradan qaldırılmasında kompleks yanaşmalar. Bu amillər bütövlükdə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin döyüş qabiliyyətini və davamlılığını artırır.
Beynəlxalq əməkdaşlığın ən mühüm komponentlərindən biri insan kapitalının inkişafıdır. Azərbaycan və Polşa arasında hərbi tibb sahəsində təcrübə mübadiləsi hərbi həkimlərin bilik və bacarıqlarının beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılmasına şərait yaradır. Belə əməkdaşlıq, hərbi həkimlərin müasir diaqnostika və müalicə protokolları ilə tanış olmasına, taktiki tibb, fövqəladə hallar və kütləvi itkilər zamanı tibbi idarəetmə sahəsində biliklərin artırılmasına, gənc mütəxəssislərin beynəlxalq seminar və təlimlərdə iştirak edərək peşəkar üfüqlərinin genişlənməsinə səbəb olur. Nəticə etibarilə, bu proses hərbi tibb personalının yalnız texniki deyil, həm də qərarvermə və liderlik bacarıqlarını gücləndirir.
Nəticədə Azərbaycan və Polşa arasında hərbi tibb sahəsində əməkdaşlıq yalnız texniki və peşəkar bilik mübadiləsi deyil, eyni zamanda qarşılıqlı etimadın və strateji tərəfdaşlığın möhkəmləndirilməsi deməkdir. Bu əməkdaşlıq Azərbaycan Ordusunda insan amilinin qorunmasına, hərbi qulluqçuların sağlamlığının təmin olunmasına və bütövlükdə milli müdafiə sisteminin dayanıqlılığının artırılmasına xidmət edir. Gələcəkdə bu münasibətlərin daha dərin və institusional xarakter alması ölkəmiz üçün mühüm strateji dividendlər vəd edir".