Bakıda sərnişin avtobuslarının yenilənməsinə ehtiyac var
Bakıda sərnişindaşıma sahəsində fəaliyyət göstərən avtobus parkının əhəmiyyətli hissəsinin yenilənməsinə ehtiyac yaranıb. Hazırda paytaxtda və ətraf ərazilərdə ümumilikdə 2300 avtobus fəaliyyət göstərir.
Mövzu ilə bağlı “İnformator.az”a açıqlamasında nəqliyyat eksperti Bulud Bağırov bildirib ki, bu addım həm sıxlığın azaldılmasına, həm də xidmət keyfiyyətinin yüksəlməsinə real təsir göstərə bilər:
"Köhnə avtobusların əhəmiyyətli hissəsi texniki baxımdan köhnəlib, ekoloji normalara cavab vermir və tez-tez nasazlıq yaradır. Yeni avtobusların dövriyyəyə daxil edilməsi aşağıdakı üstünlükləri meydana çıxarar: intervalların azalmasına, marşrutda hərəkət sabitliyinin artmasına, enerji səmərəliliyinin yüksəlməsinə və ekoloji yüklənmənin azalmasına səbəb olacaq. Əlavə olaraq, sərnişin rahatlığının və təhlükəsizliyin artması ictimai nəqliyyata etimadı gücləndirəcək ki, bu da şəxsi avtomobildən istifadəni azaldaraq sıxlığın ümumi səviyyəsini azalda bilər.
Vahid rəng standartı xüsusilə qırmızı rəng seçimi vizual tanınmanı asanlaşdırır və ictimai nəqliyyatın brendləşməsinə xidmət edir. Bu yanaşmanın üstünlüklərini sadalasaq: sərnişinlər üçün marşrutların aydın identifikasiyası, qarışıqlığın azalması; nəqliyyat orqanlarının idarəetmə və monitorinq sistemləri üçün vahid identifikasiya; şəhər mühitində estetik vahidlik və nəqliyyatın inteqrasiya səviyyəsinin yüksəlməsi; reklam və məlumatlandırma baxımından kommunikasiya səmərəliliyinin artması. Beləliklə, bu, təkcə dizayn deyil, həm də idarəetmə və naviqasiya baxımından funksional üstünlük yaradır.
2030-cu ilə qədər Bakının nəqliyyat sistemində əsas məqsəd marşrutların optimallaşdırılması və inteqrasiya olunmuş nəqliyyat modelinə keçid olmalıdır. Ehtimal olunan vacib dəyişiklikləri qeyd etsək: ərazilərdə qısa məsafəli, yüksək sürətli marşrutların tətbiqi; metro və tramvay xətləri ilə inteqrasiya olunmuş çevik marşrut sistemi; ağıllı nəqliyyat idarəetmə sistemləri və real vaxt izləmə texnologiyalarının tətbiqi; elektrik və hibrid avtobusların sayının artırılması; marşrutların yeni yaşayış massivləri və sənaye zonalarına yönləndirilməsi; dayanacaq və depo infrastrukturunun yenilənməsi, sərnişin mübadilə mərkəzlərinin yaradılması. Bu addımlar Bakını 2030-cu ilə qədər davamlı, çevik və ekoloji dayanıqlı ictimai nəqliyyat modelinə yaxınlaşdıracaq".
Mövzu ilə bağlı vətəndaşlardan da sorğu götürdük. Vətəndaş Bəhruz Əlibəyov bildirib ki, avtobusların yenilənməsi gündəlik gediş-gəlişi birbaşa şəkildə asanlaşdıra bilər:
“Yeni avtobuslar daha rahat, təmiz və texniki cəhətdən etibarlı olduğu üçün yolda qalma halları azalacaq. Bu isə avtobusların vaxtında gəlməsinə və gözləmə müddətinin qısalmasına səbəb olacaq. Bundan əlavə, müasir avtobuslarda kondisioner, elektron lövhələr və rahat oturacaqların olması sərnişinlərin yol boyu komfortunu artıracaq. Nəticədə vətəndaşlar işə, evə və digər ünvanlara daha stresssiz və planlı şəkildə çata biləcəklər”.
Mövzu ilə bağlı Bakı Dövlət Universitetinin tələbəsi Nuray Əlibəyova bildirib ki, yeni avtobuslar tələbələrin dərsə vaxtında çatmasına müsbət təsir göstərə bilər:
“Avtobusların daha dəqiq qrafiklə işləməsi gecikmələrin azalmasına səbəb olacaq və bu da dərslərə gec qalma hallarını minimuma endirəcək. Eyni zamanda, avtobusların sayının artması sıxlığı azaldaraq daha rahat gediş-gəliş imkanı yaradacaq. Nəqliyyat sistemi daha səmərəli işlədikdə əlavə marşrut dəyişməyə və ya alternativ nəqliyyat vasitələrinə ehtiyac azalacaq ki, bu da tələbələrin gündəlik nəqliyyat xərclərinin sabit qalmasına və ya azalmasına kömək edə bilər”.