Tannın hər kəsə bəxş etdiyi bir mözə, bir istedad. Xoşbəxtlikdən Əli bəy bunların hər birində mükəmməl bir sənət sahibi olaraq tarixə həkk oldu. Sağğında mənsub olduğu cəmiytin üzərində “bir peyğəmbər təsiri icra edən” Əli bəy balaca bir məkanda (Səlyanda) dünyaya gəlsə də Turan Yazqan demiş;  “Bütün Türk dünyanın mücahidi” oldu. Salyanda dünyaya gələn, İstanbulda Qaraca Əhməd məzarğında uyuyan Əli bəy Hüseynzadə xalna, miltinə, böyük türk dünyana özünün dediyi kimi; “Türk qanlı, islam etiqadlı, firəng düşünli, Avropa qiyali” bir fədayi olaraq xidmət etdi. 76 illik ömnün cəmi 13 ilini doğma vənində keçirsə də ömnün sonuna kimi Vəni, milti, onun azadğı, xoşbəxtliyi uğrunda çalışdı, vuruşdu...
Tiflis Gimnaziyasında, Peterburq Universitetində, İstanbul Darülnundə təhsil almış, fəlfi fikirrə sahib olmuş, dünya dilrinə yilənmiş Əli bəy sahib olduqlanı cəhatin girdabında çabalayan miltinə bəxş etmək üçün vənə döndü...
Türkəm deyə dünyaya bəyan edən və ömrü boyu Böyük Türk Dünyanın birliyi uğrunda mübarizə aparan Əli bəy Hüseynzadə “Mən türkəm, qafqazlı bir türkəm, türk bir müsəlmanam, müsəlman bir insanam” deyə bəşəriytə öz kimliyini, varğını hayraraq miltinin azadğı, istiqlalı uğrunda mübariyə qalxdı. Bu mübaridə sürgünrə, həbsrə, təhqirrə, təqibrə məruz qaldı, sevdikrini itirdi... Amma inanı, inanı itirdi...
“Milli məniytimizin böyük abisi” adlanlan “Füyuzat”ı yaratmaqla nəinki türk dünyana, böyük “bəşər məniytinə çox qiymətli sərvət vermiş” oldu. “Füyuzat”ın əksər tədqiqatçılanın fikrincə Əli bəy Hüseynzadə “Füyuzat” ədəbi məkbini yaratmaqla həm ədəbi məkbin, həm də turançılıq məfkusilə siyasi həkatın bünövsini qoydu. Halbuki, Ə.Hüseynzadə çarizmin milli əsatinə qarşı turançılıq məfkusilə mübarini “Həyat”dan başlamış və bir millət kimi Azəri-türkrinin öz milli istiqlana qovuşmanı, muxtariyyanı tələb edərək yazırdı: “Biz qafqazyız-Qafqaz əhlinin öz ümuri-idasinə özü baxa bilmək üçün lazım gələn muxtariyyət tələb ediriz”.
bii ki, bu muxtariyyata sahib çıxmaq üçün miltini böyük mübarizə yolu gözyirdi. Çünki, çox qədim tarixə, məniytə sahib olan xalnın azadğı çoxlana sərf etmirdi. susən də uzun illər xalnı əsarət altında saxlayan rus imperiyana. İmperiya isə öz çirkin siyatini ona sadiq nökərrinin əli ilə həyata keçirirdi. Bu isə bir vətənpərvər, millətsevər ziyalı, qələm, söz əhli kimi Əli bəyi narahat edirdi. Məhz ilk dəfə bunun əleyhinə olaraq “Həyat”da rus-erni
şovinizminin əsl mahiytinin doğru, düzgün ifşanı açıqlayaraq bu çağırışla xalnı milli oyaşa istiqamətləndirdi. Bu zaman 20-ci yüzilliyin əvvəlri idi. Öldə baş verən ictimai-siyasi, məni-ədəbi proseslər xalqı öz milli müsqilliyi uğrunda mübariyə doğru aparırdı.
Əhməd Cəroğlu bu haqda illər sonra Türkidə çap olunan “Azərbaycan” dərgisində yazırdı ki: “Azərbaycanda oyanan milli həkat xarakter etibarilə bir növ hazırlıq mahiytində idi”. Bu hazırlıqları isə xalqın millətrəst oğulları Əli bəylər, Əhməd Ağalular öz siyasi görüşri və fəaliyyətri ilə həyata keçirdilər. Onların Azərbaycanın və Türk dünyanın “dirçəlişi üçün edə bildikri bir insanın cismani və məvi imkanlarından heyratamiz dədə böyükdür” söyyənlər nə qədər haqlı imiş. Odur ki, onların nəhəngliyini təkcə dostları deyil, düşmənri də etiraf edirdilər. Ömrü boyu romantikrin əleyhinə olan, yerli-yersiz onları tənqid edən M.S.Ordubadi hələ o vaxt, 1920-ci ildə “Füra füyuzatı” qəzetində çap olunmuş “Pərdə eniyor, pərdə qalyor” adlı məqasində sonda yazırdı: “Biz müəssifanə bir surətdə elan ediyoruz ki, bir də o kibi dahilər meydana gətirə bilriz”. “Xalnın görən gözü, eşidən qulağı” adlanlan bu dahilər 1910-cu ildə Azərbaycanı tərk edib Türkiyə mühacirət etyə məcbur olanda dövrün tanınmış publisisti Əliabbas Müznib bir ürək yanğısı ilə “İqbal” qəzetin yazırdı: “Onların getsi Qafqaz əhalisini başsız, böyüksüz buraxmış kimidir. Çünki, o cənablar dilsizrin dili, karların qulağı, korların gözü idilər”.
Am
ma onları vənindən didərgin salanlar unudurdular ki, belə millətrəst oğullar harda olmalarından asılı olmayaraq yalnız vəni, xalqı üçün yaşayır, yaradır. Əli bəy də istər vətəndə, istərsə də ondan uzaqlarda bütün fəaliyti dövründə türkçüyü-turançığı təbliğ edərək xalnın azadğı, tərəqqisi uğrunda mübarizə apardı. Onun turançığını Yusif Akçuralu “şairanə turançılıq” adlanrırdı. Doğrudur. Amma bu o demək deyil ki, Ə.Hüseynzanin turançılıq ideologiyası siyasi məqamlardan uzaq idi. Qətiyyən! Əli bəyin siyasi ideologiyanın əsas mahiyti miltini əsarətdən xilas etmək, ölsinin milli müsqilliyini təmin etmək idi. Və bütün fəaliyti boyu bunu davam etdirən Əli bəyin hürriy çağışında siyasi amallar mühüm yer tuturdu.
Beliklə, Əli bəy “Həyat”la başlağı bu xeyirxah işi, “Füyuzat”la davam etdirdi və bütövlüklə məqdinə nail oldu. Heç də təsafi deyil ki, dövrün ədəbi, siyasi qüvri “Füyuzat”ın ətrafında toplaşaraq 20-ci yüzilliyin ilk onilliyində Azərbaycanda füyuzatçılıq adlı siyasi, ədəbi cəyan yaradaraq, türkçülük ideologiyanı siyasi cəyan kimi ön plana çıxararaq, bu məfkunin əsl ocağına çevrildi. Unutmayaq ki, “Füyuzatçılıq ilk növdə çarizmə, milli əsatə, istibdada qarşı çevrilmiş türk xalqlanın məvi birliyi-turançılıq ideologiyadır. Və bu ideologiyanın əsas məqdi “milli mədə farslaşma və ruslaşmaya qarşı türkçülük ideologiyanın təbliği deməkdir”.
Gör
kəmli şair və ədəbiyyatşünas alim Abdulla Şaiq çox haqlı olaraq “Füyuzat”ı “Azəri türkrinin milli haqlanın aynası” adlanrırdı. Elə buna görə tədqiqatçıların əkriyti Əli bəyi təkcə Azərbaycanın deyil, həm də böyük türk dünyanın nəhəng siyasi şəxsiyti” kimi yüksək qiymətləndirirlər: “O, XIX əsrin sonu, XX əsrin əvvəlrində yalnız Azərbaycanın deyil, bütün türk dünyanın yetişdirdiyi nəhəng, ictimai, siyasi və ədəbi şəxsiyyətdir”.
Bu nəhəng şəxsiyyət hələ sağğında türk dünyanın görkəmli ziyaları təfindən “Böyük türk dünyanın mücahidi”, “Külli-müsəlman aləminin iftixarı”, “Qafqaz müsəlmanlanın atası” kimi yüksək adlarla çağılaraq “bütün türk dünyanın mücahidi”nə çevrilir.
Əli bəy Hüseynzadə bu müqəddəs amala nail olmaq üçün ilk növdə xalnı ittihada çağırırdı: “İttihad etliyik, ittihad!  İttihada doğru tərəqqi etliyik! İttihadın vacibliyini anlamayan, dərk etyən, kor qalıb bunu göryən millətrin çıxılmaz girdablara düşəcəkri gün kimi aşkardır”. Beliklə, ədib bir ideoloq kimi “İttihada doğru tərəqqi” məramı ilə 19-cu yüzilliyin sonu, 20-ci yüzilliyin əvvəlri türk xalqlanın ictimai-siyasi fikir tarixində yeni bir səhifə açır. Ə.Hüseynzadə hələ Türkidə yaşayarkən 1889-ci ildə siyasi bir cəmiyyət yaradaraq onu “İttihad və Tərəqqi” adlanrır. Əlibəyşünasların yazğına görə “bu cəmiyyət, türk xalqlanın ilk siyasi təşkilatı idi”.
İllər sonra isə Əli bəyin “İttihada doğru tərəqqi”si “Maarif, ittihad, hürriyyət” mərsindən keçərək 20-ci yüzilliyin əvvəlrində türk xalqlanın milli azadlıq həkatında yeni siyasi məfkuni əks etdirən bir səfərredici proqram oldu. Müəllif heç də təsafən “hürriyyət” sönü “maarif” sözü ilə yanaşı işlətmirdi. Ədib çox gözəl bilirdi ki, hər bir tərəqqinin, azadğın yolu yalnız və yalnız maarifdən keçir. Ona görə də o zaman mövcud quruluşun inqilab yolu ilə deyil, təkamül yolu ilə tərəqqisini təbliğ edirdi. İnqilabları, silahlı mübarizə yolunu, qan-qadanı bir müfəkkir ideoloq kimi qəbul etyən Əli bəy türk xalqlanı inqilab yolundan çəkindiryə çaşırdı. Və inanrırdı ki, türk xalqlanın nicat yolu inqilabda deyil, tərəqqi və təkalün inkişafındadır: “...Çünki tərəqqi etsək, ittihadın da vacibliyini bilyik”.
Ə.Hü
seynzanin istər bədii-publisistik, istərsə də elmi-nəri yarağına diqqət yetirsək görik ki, o, daha çox türk xalqlanı “ittihadi-türk” uğrunda mübariyə səsyirdi. “O tayfa, o millət təriqi-fəlah və nicatda olur ki, özünü taya” deyən ədib türk xalqlanı milli özüdərkə, milli özüqaşa çağırırdı.
Əlbəttə, öz kimliyini, tarixini, keçmişini bilyən bir xalqın sabahı da ola bilməz. Türk xalqlanın kimliyini bərpa etyi və onu qoruyub saxlamağı tövsiyə edən Əli bəy “Bu mələ qayət mühümdür” deməklə nə qədər haqlı imiş. “Tariximizi və keçmişimizki əkabiri-milliytimiz haqqında həqiti meydana çıxarmaq üçün əvvəl əmrdə özüzü tamayız”.
Əli bəy özüzü tamaqla, məniytimizi, dilimizi, tariximizi inkişaf etdirməklə yanaşı, dünya məniytinin də öynilsinə səylə çaşırdı. O, avropalaşmaqla Avropa elm-texnikanın yeni naliyyətrini öyrənməklə, milli məniyti yaşatmaq isyirdi. Bu haqda Rasim Kamaloğlu “Türkçüyün babası” əsərində yazır: “O, avropalaşmağı öz miltinə xor baxmaqda, kafirləşməkdə deyil, Avropa elm və texnikanın naliyyətrini öynib, öz elm və məniyyətrini inkişaf etdirməkdə görürdü”.  Odur ki, Əli bəyin mətbu irsi ilə tanış olarkən aydın olur ki, o, humanist ideoloq olub. Ona görə də onun hürriyyət məramı milli olduğu qədərdə ümumşəri idi.
Türk yazarlarından Sadeddin Nüzhet Ergün  Əli bəyin humanist görüşrindən bəhs edərdi: “...Girdiyi, qarışmağı, fikir işi yapmağı hürriyyət qovğası qalmamışdı. Renesansın böyük düşünri kibi, o da hər düşünyə uyğun hezarfən bir qafa, orkestral bir ruhdur. Doktor, ixtilalçı, rəssam, ədib, jurnalist, dilçi, publisist, türkçü, cərrah, professor, şair, riyaziyyatçı, tərçi hər şey, hər şey. O, humanizmin özü idi”.
1906-cı ildə Əli bəy xalnı düşyü bu cəhalətdən qurtarmaq, tərəqqiyə, hürriytə qovuşdurmaq üçün birliyə çağıraraq yazırdı: “Bən istərdim ki, öylə bir sehr və ya əfsun bulunsun ki, onun qüvtilə bütün miltimizi birdən-birə cəmi füyuzati-vicdaniyyə nail etmək mümkün olsun”. Dahiyanə bir istək! Elə bu gün də xalzın azadğını, müsqilliyini isyənrə, milli varğızın kö balta çalanlara qarşı bir millət kimi birşərək mübarizə etyə neçə böyük ehtiyamız var! Unutmayaq ki, tarix həmişə öz hüquqlanı müdafiə edən və onun uğrunda mübariyə qalxan xalqa xeyirxah münasibət bəsyir. Birdə ki, tarix, keçmişi inkar və ittiham etmək üçün yox, həm də ondan dərs almaq, ibrət görüb nəticə çıxarmaq üçündür. Ömər Faiq əfəndi demiş: “Axı biz də bir miltik. Nə vaxta qədər dostumuzu, düşnimizi tamayacağıq?”. Ədibrimizdən biri hələ 1909-cu ildə yazırdı ki: “Millət əgər öz vəzisini yerinə yetirsə, düşmənlər də dost olacaqlar. Əgər öz vəzisini yerinə yetirə bilməzsə, dostlar da düşmən olar”.  Doğrudan da tarixi təcbə gösrir ki, öz tarixi keçmişini, qeyrət və rəşadət mənyini bütünlüklə bilyən xalqın gəyi qaranlıq olar! Bu qaranlıqlardan qurtulmaq, əsrlərlə düçar olduğumuz bəlaların tarixi kökrini və səbini anlamaq üçün Əli bəyrimizi oxumaq, öyrənmək, öyrətmək çox vacibdir!!! Yoxsa... Yoxsa hər şeyin məhvinə doğru getliyikmi?
Ye
nidən Ömər Fair əfəndinin sözrini xatırladım: “Axı biz də bir miltik”. Doğrudan? Bəs onda böyükrimizə, keçmişimizə qarşı bu laqeydlik, bigalik, unutqanlıq necə yol açdı qəlbimi? Məmməd Araz demiş: