01.12.2025 05:59 130 12 dəq oxuma
Müasirlərinin “mədəniyyət mələyi” adlandırdığı publisist
1878-ci ilin may ayında Krımın Alupka qəsində kasıb bir tatar ailəsindünyaya göz açan Həsən Səbri Ayvazov şərəfli bir ömür yaşayaraq xalnın azadğı, xoşbəxtliyi uğrunda mübarizə aparmışdır.
Türk dünyasında yetişən neçə-neçə fikir və qələm adamları bəşər tarixinə böyük töhlər verib. Hesab edirik ki, öz ziyası və fikirri ilə miltin məvi tərəqqisində böyük pay sahibi olan həmin şəxsiyyətri yaxından tamaq və xalza tanıtmaq vacib olduğu kimi, bir o qədər də şərəfli işdir. Ona görə də Sizi onlardan biri “Füyuzat” ədəbi məkbinin qurucularından və inkişaf etdirənrindən olan publisist, siyasi xadim, istedadlı pedaqoq Həsən Səbri Ayvazov ilə tanış etmək qərana gəldik. Bütün həyanı türk dünyanın birliyi və bərrar olması üçün mübaridə keçirən, hətta dəhşətli 37-nin qurbanı olarbelə öz əqisindən dönyən Həsən Səbri Ayvazov ilə.1938-ci ilin aprelində “xalq düşni” adı ilə gülnən, məzanın yeri belə bilinyən, ruhu isə bütün türk dünyanın səmalarında dolaşan igid türk oğlu ilə...
XX əsrin əvvəlrində Azərbaycan mühiti üçün ciddi əhəmiyyət kəsb edən ən əsas mövzular milli mətbuat, maarif, müsqil dövlət, azad millət, qadın azadğı ilə yanaşı, həm də türkçüyün, böyük turançığın təbliği idi. Xüsusən də, türkçüyün təbliği 1905-ci ilin əvvəlrindən 1920-ci ilin aprel işğana kimi Azərbaycan mətbuatında ən önəmli mövzulardan biri olub. Bu mövzunu ilk dəfə “Həyat” qəzeti günmə gətirsinə baxmayaraq, sonralar “Füyuzat” və füyuzatçı idealana sadiq qalan mətbuat daha geniş əks etdirdi. Böyük və şərəfli olan bu missiyanın həyata keçirilsi Azərbaycan mətbuatı tarixində ilk olaraq romantik ədəbi məkbin bünövsini qoyan müfəkkir, publisist, jurnalist Əli bəy Hüseynzanin adı ilə bağdır. Bu ədəbi məkbin yaranmasında və təşəklündə Ə.Hüseynzayə dəstək olanlar arasında Həsən Səbri Ayvazovun  xüsusi yeri var. H.S.Ayvazov hələ “Füyuzat”dan əvvəl “Həyat” qəzetində bu mövzuda bir çox məqalər, hekalər dərc etdirək dövrün ən fəal publisisti kimi tanınmışdı.
1878-ci ilin may ayında Krımın Alupka qəsində kasıb bir tatar ailəsində dünyaya göz açan Həsən Səbri Ayvazov şərəfli bir ömür yaşayaraq xalnın azadğı, xoşbəxtliyi uğrunda mübarizə aparıb. Krımın istiqlal mücadisi tarixinin ən parlaq nümayənrindən olan Həsən Səbri ilk təhsilini doğulduğu qəki məddə alıb və sonra elə həmin məddə bir müddət müəllimlik edib. Lakin həm mədsə, həm də müəllim yoldaşlarından fərqli olaraq, Həsən Səbri dünyanı dərk etdikcə xalnın əsarət altında qalması ilə başa bilmir, bu faciədən qurtulmaq, azad olmaq üçün yollar arayırdı.
Bu qurtuluşun yalnız maariflənməkdən keçdiyini dərk edən gənc Həsən Səbri İstanbula, ordan da Qahiyə üz tutur. Burada darülfündə təhsil alan gəncin dünyaşü, həyata dair düşünri daha da kamilşir. Cəhatin və rəzatin qurbanı olan xalnı nəyin bahana olursa-olsun elmə və azadğa sövq edir. Bu arzusunu müxtəlf yollarla həyata keçirmək isyən H.Səbri əsasən mətbuat, maarif və teatr yolu ilə cəmiytə təsir göstərmək qərana gərək məskinə uyğun insanlarla yaxınlıq edir.
lə təbə olarkən İstanbulda Əli bəy Hüseynzadə ilə dostluq edən Həsən Səbri elə onun xahişi ilə 1905-ci ildə Baya gəlir və “Həyat” qəzeti ilə əməkdaşğa başlayır. Milli duyğularla zəngin olan məqarində xalqı istiqlala, azadğa səsyən gənc publisist dövrün bütün siyasi-ictimai hadirinə münasibət bildirək daha fəal mövqedən çıxış edirdi.
tün varğı ilə miltinin maariflənsinə çaşan Ə.Hüseynzanin siyasi baxışları, ədəbi görüşri, fikirri H.S.Ayvazovun qəlbinə, qəminə o qədər hakim kəsilir ki, bu müqəddəs amalın gerçəkləşsi onun düşünsində, məskində və amalında apacı ideyaya çevrilir. Bu ideyanın təbliği üçün geniş meydan açan Əli bəy Hüseynzadə “Füyuzat” ədəbi məkbinin təlini qoyur.
H.S.Ayvazov “Füyuzat”da  Ə.Hüseynzadən sonra ən fəal yazarlardan biri olub. “Füyuzat”ın səhirini gözdən keçirərkən Ə.Kamal, T.Fikrət, Ə.Midhət, S.E.İbrahimov, Ə.Hamid, A.Səhhət, A.Şaiq, M.Ə.Rəsulzadə, A.Sur və digər füyuzatçılara nistən H.S.Ayvazovun imzası ilə daha çox rastlaşırıq. Onun dövrün ictimai-siyasi problemrini əks etdirən bədii-publisistik məqari ilə yanaşı, məcmuədə hekari də dərc edilib. Müxlif mövzulara həsr edilən “Bəşər və səy”, “Krımlar”, “Həyati-ailə”, “Təlimi-ətfal”, “Lisan qovğası”, “Teatro”, “Qadınlar” və s. məqarində ciddi ictimai-siyasi problemrə toxunaraq bu mərə geniş münasibət bildirib. Müəllifin “Füyuzat”da ilk yası “Həyat”ın qürubundan “Füyuzat”ın tülumundan hasil olan təəsratım" (13 noyabr 1906) adlı məqasidir.
H.Səbri “Həyat”ın sönsilə zülmətda qalan gözrim “Füyuzat”ın doğması ilə məvi bir nura qərq oldu. “Həyat”ın getsi ilə müəssir olan qəlbim “Füyuzat”ın dünyaya gəlsi ilə müziz oluyor...” -deməklə jurnalın çana öz sevincini bildirirdi.
“Həyati-əqvam nə ilə qaimdir?” (26 noyabr 1906) adlı qanin davamı kimi “Həyati-əqvam” (8 dekabr 1906) növti sayda çap olunub. “Zira bəşər bir gün səydən məhrum qalarsa, o gün məhv olar” (18 dekabr 1906) söyyən publisist bütün bəşəriytin inkişafı üçün hər kəsin səy göstərsini, bəşəriytə qayğı ilə yanaşmanı dönə-dönə qeyd edir. “Krımlar nə üçün tənqid edilmiyor?” (29 dekabr 1906) məqasində çox haqlı olaraq məniytin yalnız müsəlmanlara, xristianlara və yaxud başqalana məxsus olmağını söyrək qeyd edir ki: “Məniyyət heç kimnin, heç bir miltin malı deyildir. Məniyti yalnız bir qövm, yaxud bir adam meydana gətirmişdir. Məniyyət avropaların da malı deyil. Bəlkə məniyti-hazirə ədyani sabiqə və hazidən hər birinin, Hind, Misir, Yunan və İrani qədim məniyyətri ilə Asiya və Ərəb məniyyətri və ən sonda Avropa məniytinin, yəni hər qövm və miltin yetişdirmiş olduğu üqəla, üləma, fülanın himati-müvaliyə və məcmuərinin məhsuli-ümumisisdir".
Hər zaman maarifi, elmi təbliğ edən H.Səbri deyirdi: “Hanki bir millətdə maarifi-ümumiyyə bulunursa, o millət səmati-dəhrin qəhrindən xof etməz. O millət zaval bilməz”. Ailə tərbisini “Həyati-ictimaiynin əsası” adlanran H.Səbrinin “Həyati-ailə və ailəçirimiz” (20 fevral 1907) adlı məqasi bu gün də çox aktual və əhəmiyyətlidir. Publisistin məqasində ailənin qorunub saxlanmasında, övladların tərbili və təhsilli olmasında ata və ananın böyük rol oynağı əsas gösrilir: “Ailə təşkil edəcək ana və babalar billidirlər ki, ikisinin əl-ələ, baş-başa gərək dünyaya gəticəkri növnihallar, məsum yavrucuqlar, ilədə heti-ictimaiymizə birər əza və cəmiyti-millitimizin tərəqqi və idasinə birər xadim olacaqlar”. Publisist “Təlimi-ətfal məsi” (24 mart 1907) məqasində şagirdrin tərbiyə və təlim mərinə toxunaraq qeyd edir ki: “Həyat”da qareini-kiramə bir az məlumat vermiş idim. Bu gün də “Təlimi-ətfal” sərlövsi altında çocuqların təlimi məsindən bəhs edəyəm”. Bu məqani oxuduqca hiss olunur ki, Həsən Səbri bəy həm də gözəl pedaqoqdur. Çünki o, məqadə bir pedaqoq kimi uşağın təlim-tərbisinə hansı üsullarla yanaşma metodlarından da bəhs edir.
H.Səbri məqarində dil məsinə də münasibət bildirib. Belə məqalərdən biri də “Lisan qovğası”dır (29 aprel 1907) ki, burada müəllif dilin qorunması üçün yazırdı: “Bir millət, bir qövm lisani-millisinin mühafizə edəcək qədər bir ədəbiyyata, həyati-ictimaiysini qoruyacaq qədər bir iqtidara, bir qüvtə malik olamazsa, onlara avuc açacaqdır...”. “Hər şeyin əsası lisandır. Lisansız heç bir şey olamaz” -deyən publisist çox haqlı idi və dilimizin qorunması, yaşanması üçün qələm yoldaşlanın üzərinə böyük məsuliyyət düşnü bildirirdi. Özü də bu məyə məsuliyyətlə yanaşırdı.
Bildiyimiz kimi, dərgi bütün türk dünyana xitab etdiyi üçün füyuzatçıların dili sadə daşıq dilindən fərqnirdi. Lakin H.S.Ayvazovun dil, üslub saliyi əksər məqarində özünü açıq-aydın əks etdirir. Burada sadə, aydın dillə yanaşı, bir publisist sənətkarğı da özünü büruzə verir. “Əsarət qurbanları”ndan (16 may 1907) kiçik bir hisyə diqqət yetirək: “Aylı bir gecə idi. Yaxananın ittisalında hər təfə nəzati-kamisi olan kiçik balkonda oturuyordum. Göy üzü çocuq qəlbi kibi saf və bərraq idi”. Görünyü kimi, cümlər çox sadə, aydındır. Məqalə sona kimi publisistik üslubda qəmə alınıb ki, bu da onu daha oxunaqlı edir.
əllif bir neçə sayda teatr mövzusunda da məqalərlə çıxış edib. Jurnalın 26 iyul 1907-ci il tarixli sayında publisistin böyük həcmli “İsbati-iştibah” məqasi ilə yanaşı, onun şəkli də verilib. “Qadınlıq və qadınların əhəmiyti” (14 avqust 1907) sərlövli  məqasində qana yüksək qiymət verən və onu müqəddəs bilən publisist “Qadın nədir?” suana belə cavab verir: “Şəfqət, riqqət və mərmətxəlq olunmuş bir vücudi-narındır ki, nazikanə nəzərri, xalinə sözri, məcburanə ədari həp məkadir”.
yük tarixə, zəngin məniytə malik olan türk dünyanın XX əsrin əvvəlrində ziddiyyətli və çətin günlər yaşaması füyuzatçıları narahat etyə bilməzdi. Odur ki, onlar tez-tez bu mövzuya müraciət edərək çıxış yolları arayırlar. Heç təsafi deyildi ki, H.S.Ayvazovun da o zaman bu mövzuda yazğı “Nədən bu hala qalq?” adlı pyesi ictimaiyyət təfindən maraqla qarşılandı.
əllif bu üç pərli pyesini ilk dəfə “Füyuzat” jurnalında çap etdirir və 1907-ci ildə Bada kitabça şəklində buraxrır. Silsilə şəklində çap olunan əsər oxucuları təfindən maraqla qarşılanır və tez bir zamanda səhyə qoyulur.
sən Səbri Ayvazovun bu əsərindən əvvəl Bada çap olunan ilk kitabı isə 1906-cı ildə işıq üzü görən “Üsuli-tədris və təlim-tərbiyə” adlı metodik vəsait idi. Müəllif bu əsərdə bir pedaqoq kimi dərs üsulları və pedaqogikası haqqında geniş məlumat vermiş, müəllimrə 12 qayda ilə dərs veryi məshət görmüşdü. Hətta kitabın sonuna “Məkbin müəllimrə aid nizamnasi”, “Məkbin şagirdrə aid nizamnasi” adı ilə məktəb badə təlimat verirək və kitabda təhsil müdti 5 il olan məktəblər üçün proqram nümusi də əlavə edilib.
Bildiyimiz kimi, XX əsrin əvvəlrində Rusiyada baş verən 1905-1907-ci il hadiri çar hökutini öldə islahatlar aparmağa, güzəştrə getyə məcbur etdi. Hökumət 1905-ci il oktyabrın 17-də söz, mətbuat, yığıncaq azadğı ilə bağlı “Manifest” imzalamalı oldu. Bu fürti əldən veryən vətənpərvər ziyalar Bada, Krımda, Tiflisdə anadilli mətbuatın inkişana nail oldular. Bu zaman II Dövlət Dumana deputat seçilən istedadlı publisist, islahatçı görüşri ilə seçilən Rəşid Mehdiyev ana dilində qəzetin nəşrinə icazə alır və H.S.Ayvazovun redaktoru olduğu “Vətən xadimi” qəzetinin ilk sayı 1906-cı il mayın 1-də Qarasubazarda işıq üzü görür. Çox təəssüf ki, “Vətən xadimi” qəzeti 1908-ci ildə hökumət təfindən bağlanır. H.S.Ayvazovun daha çox bağlı olduğu “Vətən xadimi” və “Füyuzat” mətbu orqanlanın bağlanması ona çox pis təsir edir. Bundan sonra H.S.Ayvazov bir müddət Moskvadakı Lazarev İnstitutunun şərqşünaslıq fakülsində dərs deyir. Məhz buradakı fəaliyti onun ictimai-siyasi xadim kimi yetişsinə və şöhrət tapmana səbəb olur.
Türk dünyanın varğı və yüklişi uğrunda mübarizə aparmasında Həsən Səbriyə Əli bəy Hüseynzadə ilə yanaşı, “türk birliyi ideyalanın qurucularından və fikir atalarından olan” İsmayıl bəy Qasranın da böyük köyi olur. Özünü həmişə İsmayıl bəy Qasranın təsi sayan Həsən Səbri onun həm də köməkçisi və məsləkdaşı idi. “Tərman” qəzetinin redaktorluğunu da İsmayıl bəy Qasralı məhz H.S.Ayvazova etibar etmişdi. Ölüm ayağında İ.Qasranın başı üzərində olan və onun son sözrini türk dünyana çatranlardan biri də məhz Həsən Səbri olmuşdur. İllər sonra İsmayıl bəyin fikirrini qamçılayanlara qarşı Həsən Səbri deyirdi: “Onun fikirrini baltalamaq, öldürmək artıq mümkün deyildi. Çünki onlar miltin qana, ruhuna, həyana, qəlbinə hopmuşdur. Türk-tatar milti bu gün bunlarla nəfəs alır, bunlarla qidalanır, bunlarla ruh və həyat bulur”.
XX yüzilliyin əvvəlrində Rusiyanı sardan bir çox hadilər baş verdi ki, bunlardan biri də 1917-ci ilin fevral inqilabı oldu. Rusiyada baş verən bu hadilər, təbii ki, Krımdan da yan keçdi. İllərlə əsarət altında inilyən xalq ayağa qalxıb öz müsqil dövtini qurmağa nail oldu. 1917-ci il martın 26-da Krım Xalq Cümhuriyti elan edildi və Noman Çəbi Cihanın rəhbərliyində Krım milli hökuti quruldu. Baş verən bu siyasi hadilərdə Həsən Səbri daha yaxından iştirak edirdi. O, Krımda çağılan məşhur I Qurultayın əsas təşkilatçılarından biri idi.
Qurultayda Krım Xalq Cümhuriyti Anayasanı (konstitusiyanı) hazırlamaq üçün komissiya yaradıldı. Bu komissiyaya Noman Çəbi Cihan, Cəfər Seyamət, Cəfər Ablay, Həsən Səbri Ayvazov üzv seçilir. Onların hazırlağı anayasa geniş zakidən sonra dekabrın 13-də qəbul olunur. Öldə parlamentli respublika yaradılğı elan edilir. Həsən Səbri Ayvazov yeni yaradılmış parlamentə sədr seçilir.
Bu zaman Sovet Rusiyası yenə öz çirkin əməlrindən qalmır və Krım-tatar qurultanı, hökutini tamağını bildirir. Vəziyyət gərginşir. 1918-ci il yanvarın 26-da Qara dəniz matrosları gənc Krım hökutini qan içində boğur. Vənini çətin durumdan qurtarmaq üçün H.S.Ayvazov Krım dövtinin təmsilçisi qismində İstanbula gedir. Türkçüyün ideoloqlarından biri kimi tanan Həsən Səbri burada böyük hörmətlə qarşılanır. O, Krımın müsqilliyi ideyana Osmanlı dövtinin məvi-siyasi dəstək versinə nail olur. Azərbaycan hökutinin başçısı Məmməd Əmin Rəsulzadə 1918-ci il avqustun 4-də Osmanlı paytaxtında Azərbaycan nümayəndə hetinin başçısı, xarici işlər naziri M.H.Hanıskiyə yazğı məktubunda da qələm və əqidə dostu H.S.Ayvazovun İstanbula gəlsi və diplomatik fəaliytə başlaması haqqında məlumat vermişdir.
Milli istiqlal ideyanı təbliğ etmək üçün mətbuatın ən kəsərli vasitə olduğunu bilən H.S.Ayvazov siyasi fəaliyti ilə yanaşı, mətbu fəaliytini də davam etdirirdi. Bu səbəbdən 1917-ci ildə Krımda nəşrə başlayan “Millət” qəzetinin fəaliytini 1918-ci il fevralın 1-dən Bada davam etdirir. Həmin il qəzetin 186 sayı çıxsa da, sonralar onun işıq üzü görsində uzun bir fasilə yaranır. Tədqiqatçıların fikrincə, 1919-cu il avqustun 15-də “Millət” qəzetinin cəmi bir sayı çıxır və təəssüf ki, bu da qəzetin son sayı olur.
İs
tər siyasi fəaliytində, istərsə də ədəbi-bədii yarağında daim türk xalqlanın azadğı, birliyi uğrunda mübarizə aparan H.S.Ayvazov hər sadə təbliğanı davam etdirirdi. Türk xalqlanın latın əlifbana keçsi üçün yorulmadan çaşan, 1927-ci ildə keçirilən I və 1929-cu ildə keçirilən II Ümumkrım dil konfranslarında mərulərlə çıxış edən Həsən Səbri 1927-ci ildə “Latın əlifbana dair”, “Oktyabr inqilabı və tatar münəvvərri”, 1928-ci il “Qiraət kitabı”, “Məyus şairrimiz” və başqa əsərrini çap etdirir, “Yeni dünya”, “İrəli”, “Okul işleri” jurnallarında dilçiliyin müxlif sarindən bəhs edən məqalər yazır, latın əlifbası ilə çap olunan “Kozaydın” jurnana redaktorluq edir.
V.Şeksprin “Otello” faciəsini Haşım bəy Vəzirovla birlikdə tərmə edən,müasirrinin “Məniyyət məyi” adlandırğı H.S. Ayvazov rus, Avropa yaçılanın əsərrini ana dilinə çevirir, Azərbaycan teatrlarında tamaşaya qoyulan əsərlər haqqında rusdilli mətbuata məqalər yazır və s.
1928-ci ildən sovet hökuti H.S.Ayvazovun istər siyasi, istərsə də ədəbi yarağını ciddi nəzarət alna alır. 1932-ci ilin əvvəlrinə kimi onun bütün ictimai-siyasi fəaliyti, yazğı əsərri “təhlil edirək” yuxalara məlumat verilir. Elə həmin ildə onu Pedaqoji İnstitutdan çıxarırlar. Bir neçə il işsiz qalan H.S.Ayvazov hara müraciət etsə də, “millətçi” olduğu üçün iş tapılmır ki, tapılmır. Nəhayət, mənfur sovet rejimi 1937-ci il aprelin 4-də 59 yaşlı vətənpərvər ədibi həbs edir. Düz 1 il davam edən işgənli istintaqdan sonra türk dünyanın bu böyük mücahidi 1938-ci il aprelin 4-də gülnir.
“XIX əsrin sonu XX əsrin əvvəlrində türk-tatar dünyanın yenilikçi bayraqdarı” İsmayıl bəy Qaspiranın yetirsi, məsləkdaşı olan H.S.Ayvazov  “xəmiri nahaqla yoğrulan” sovet hökutinin yalan və iftiralanın qurbanı olsa da, onun müqəddəs amalları bu gün də yaşayır və yaşayacaqdır. Bu gün nəşrini uğurla davam etdirən “Füyuzat” jurnalı bunun bariz nümusidir.