Marko Skurriya: Azərbaycanla əməkdaşlıq genişlənir
İtaliya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun sədri, senator Marko Skurriya bildirib ki, italiyalı deputatlar azərbaycanlı həmkarlarının Roma səfərinə böyük maraq göstərir və bu görüşün parlamentlərarası dialoqun daha da dərinləşməsinə töhfə verəcəyinə inanırlar. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan Milli Məclisi ilə qurulan münasibətlər son illər dinamik inkişaf edir, qarşılıqlı səfərlər və müzakirələr qanunverici orqanlar arasında əməkdaşlığın möhkəmlənməsinə imkan yaradır.
Mövzu ilə bağlı “İnformator.az”a açıqlamasında politoloq Rəşad Abbasov bildirib ki, İtaliya bölgədəki maraqlarını aktivləşdirərək Azərbaycan vasitəsilə diplomatik xəritədə daha ön plana çıxır:
“İtaliya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupu sədrinin son açıqlamaları Avropanın Cənubi Qafqaz siyasətində artan marağını və Azərbaycanın strateji mövqeyinin əhəmiyyətini bir daha ön plana çıxarır. Marko Skurriyanın mesajları həm də gələcək iqtisadi-siyasi tərəfdaşlıq üçün yeni üfüqlərin açılmasından xəbər verir.
İtaliyanın Cənubi Qafqaz dövlətlərinə yönələn diqqəti regiondakı geosiyasi balansı bir neçə aspektdən yeniləyir. Avropanın aparıcı güclərindən biri olan İtaliya bölgədəki maraqlarını aktivləşdirərək Azərbaycan vasitəsilə diplomatik xəritədə daha ön plana çıxır. Bu tendensiya təkcə Avropa İttifaqının ümumi maraqları ilə deyil, həm də Romanın konkret iqtisadi və strateji təşəbbüsləri ilə birbaşa bağlıdır.
Belə bir dinamika tərəflər arasında qarşılıqlı etimadı möhkəmləndirmək üçün əlverişli zəmin yaradır. İtaliyanın enerji, nəqliyyat və infrastruktur layihələrində fəal iştirakı yeni tərəfdaşlıq imkanlarını artırır, bu isə regional əməkdaşlıq mexanizmlərinin genişlənməsinə ciddi təkan verir.
Azərbaycan-İtaliya parlament əməkdaşlığı bu geosiyasi mənzərədə konkret və uzunmüddətli nəticələrə hədəflənir. Parlamentlərarası dialoq sadəcə qanunverici səviyyədə əlaqələrlə məhdudlaşmır. O, iqtisadi və siyasi sahələrdə dərin anlaşma mühiti formalaşdırır. Keçirilən görüşlər, imzalanan memorandumlar tərəflərə qanunvericilik və tənzimləmə standartlarını qarşılıqlı öyrənməyə imkan verir. Bu isə öz növbəsində biznes və investisiya mühitini daha şəffaf, proqnozlaşdırıla bilən müstəviyə daşıyır. Nəticədə iki ölkə arasında texnologiya, infrastruktur və birgə investisiya layihələrinin sayı sürətlə artır.
Siyasi baxımdan parlament əməkdaşlığı Azərbaycanın Avropa məkanındakı diplomatik mövqelərini daha da möhkəmləndirir. İtaliya kimi nüfuzlu bir ölkənin qanunverici orqanı ilə qurulan sıx dialoq Azərbaycanın etibarlı tərəfdaş imicini gücləndirir. Bu həm də regionda sülh, sabitlik və qarşılıqlı faydaya əsaslanan siyasətin davamlılığını təmin edir. Diplomatik mesajların parlament kanalları vasitəsilə ötürülməsi Azərbaycanın haqlı mövqeyinin Avropa ictimaiyyətinə və beynəlxalq tərəfdaşlara çatdırılmasında effektiv alətə çevrilir.
Yekun olaraq, İtaliya-Azərbaycan parlament əlaqələri Cənubi Qafqazda regional balansın qorunmasına, enerji təhlükəsizliyinin təminatına və diplomatik dialoqun dərinləşməsinə xidmət edir. Beləliklə, bu münasibətlər sadəcə rəsmi təmas formatından çıxaraq regionda davamlı inkişafı və strateji tərəfdaşlığı təmin edən əsas diplomatik sütunlardan birini təşkil edir”.