22.01.2026 19:39 106 2 dəq oxuma
Məktəblərdə yeni fənnin tətbiqi planlaşdırılır
Prezident İlham Əliyevin təsdiqlədiyi “Azərbaycan Mədəniyyəti – 2040” Mədəniyyət Konsepsiyasına əsasən, 2026–2030-cu illərdə tarix, ədəbiyyat və incəsənət elementləri vahid “mədəniyyət” məzmununda birləşdirilə bilər. Məqsəd mədəniyyəti təhsilin ayrılmaz hissəsinə çevirmək, şagirdlərin milli dəyərlərə münasibətini dərinləşdirməkdir. Yeni yanaşma gənc nəslin dünyagörüşünün formalaşmasına, regional və milli irsin daha şüurlu mənimsənilməsinə xidmət edəcək.
Mövzu ilə bağlı "İnformator.az"a açıqlamasında təhsil eksperti, Xırdalan şəhəri Veysəl Musibov adına 5 nömrəli tam orta məktəbin Azərbaycan dili və Ədəbiyyat müəllimi Günel Abbasova bildirib ki, bu fənnin kurikulumu ənənə ilə yeniliyin sintezini hədəfləməlidir, yəni məqsəd ənənələrə sadiq qalmaqla gənc nəslə yalnız mədəni irsi öyrətmək deyil, mədəni düşünmə bacarığını formalaşdırmaq olmalıdır:
""Mədəniyyət" fənni sayəsində şagirdlər milli dəyərləri qoruyaraq müasir, açıq və tənqidi düşünən vətəndaş kimi formalaşacağı gözləntilərdəndir. Fənn mühazirə yox, təcrübə yönümlü olmalıdır deyə düşünürəm. İlkin mərhələdə məsələ layihə əsaslı öyrənmədir. Həmçinin muzey, teatr, tarixi məkanlarla əməkdaşlıq, debatlar və təqdimatlar, rəqəmsal hekayəçilik (video, podkast, təqdimat) tətbiq olunsa, fənnə qarşı şagirdlərdə maraq daha da artar.
Bu fənnin tətbiq olunması üçün kadr hazırlığı əsas şərtlərdəndir. Fənn üçün: