06.05.2015 10:19 408 1 dəq oxuma
BDU-da ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 92-ci il dönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Bu gün Bakı Dövlət Universitetində ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 92-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Bu gün Bakı Dövlət Universitetində ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 92-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə universitetin rektoru, akademik Abel Məhərrəmov açıb və ulu öndərin vətən, xalq qarşısındakı tarixi xidmətlərindən bəhs edib. Deyib ki, böyük rəhbərin milli mənafeləri əsas tutmaqla müəyyənləşdirdiyi mütərəqqi inkişaf strategiyası son illərdə müstəqil Azərbaycanın ictimai həyatının bütün sahələrində əldə etdiyi möhtəşəm nailiyyətlərə zəmin yaradıb, onu regionun qüdrətli, sayılıb-seçilən dövlətinə çevirib. Respublikadademokratikinkişaf, hüquqidövlətvəvətəndaşcəmiyyətiquruculuğusahəsindəqazanılan böyüknailiyyətlərdəməhzuluöndərHeydərƏliyevtərəfindənformalaşdırılmışmöhkəmtəmələəsaslanır. Heydər Əliyev ideyalarını hər sahədə uca tutan, onları praktik şəkildə gerçəkləşdirən prezident İlham Əliyevin yeritdiyi məqsədyönlü siyasətin qayəsində xalqın milli-mənəvi, mədəni və elmi-intellektual potensialının gücləndirilməsi məqsədi ön planda dayanır.
Sonra Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini Əli Əhmədov ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan quruculuğu, daxili və xarici siyasət istiqamətindəki fəaliyyəti ilə bağlı məruzə edib. Bildirib ki, Heydər Əliyev haqqında deyilən hər bir söz onun fəaliyyətinin dəyərləndirilməsi ilə yanaşı, gələcək nəsillər üçün Azərbaycanın inkişafına xidmət edən fəaliyyətin tarixə çevrilməsinə verilən qiymətdir. Heydər Əliyev haqqında xatirələr, onun xalqı qarşısındakı xidmətləri, fikirləri, düşüncələri mövcuddur. Azərbaycan ötəndövrdəbütünsahələrdədinamikinkişafyolukeçib,iqtisadisahədəmodernləşməmərhələsinə gəlib çıxıb, keyfiyyətcəcəmiyyətinnormalinkişafahənginitəminedənçoxşaxəlisiyasivəhüquqiislahatlarıinamlagerçəkləşdirilib. Ənəsası, dövlətmüstəqilliyiqorunubsaxlanılaraqmöhkəmləndirilib.
Tədbirdə akademik Vasim Məmmədəliyev və professor Abuzər Xələfov ulu öndərlə bağlı xatirələrini bölüşüblər.