"Azərbaycan ədəbiyyatına hazırkı maraq yox səviyyəsindədir”
Ədəbiyyat hər dövrdə cəmiyyətin aynası kimi çıxış edir və mədəniyyətin formalaşmasında mühüm rol oynayır. Bu gün Azərbaycan ədəbiyyatı, qloballaşmanın təsirində yeni dövrün çağırışları ilə üz-üzədir.
Mövzu ilə bağlı "informator.az"a açıqlamasında Yazçılar Birliyinin üzvü Ruzbeh Məmməd bildirib ki, bu gün dünyada bədii mətnə olan maraq yavaş-yavaş azalmaqdadır:
"Bədii mətnə marağın azalmasının birbaşa səbəbi ağıllı texnologiyalardır: telefon, internet və s. Azərbaycanda da ədəbiyyata maraq elə bu səbəbdəndir ki, yox səviyyəsindədir. Amma təkcə bu marağı qloballaşan texnologiya ilə yox, sosial problemlərlə də əlaqələndirmək olar. Maddi ehtiyyac xaotik bir vəziyyət yaradıb, insanlar öz probleminin həllinə yönəlib. Buna görə "kitab oxunmur" kimi ifadələr yersiz səslənir. Eləcə də müasir dövrün insanları bir az da tənbəlləşib. Hər şeyi ekrandan görmək istəyirlər. Bu səbəblərdən müasir oxucu kütləsi yoxdur. Yəqin ki, bir neçə ildən sonra daha da kövrəkcəsinə deyəcəyik ki, kitab oxuyan yoxdur. Nə qədər xudpəsənd səslənsə də, nə etmək olar, görünən mənzərə belədir".
Şair, həmçinin hazırda müasir yazarların sayının artdığını vurğulayıb: