Qırmızı dənizdə sualtı qayığın batmasından sonra ekipaj dindirilib
Misir hakimiyyəti Qırmızı dənizdə batan, göyərtəsində olan 45 sərnişindən 6-nın ölümü ilə nəticələnən turist sualtı qayığının ekipajını dindirib.
Rəsmilərin dediyinə görə, Sindbad gəmisi yerli vaxtla təxminən 10:00-da (GMT 08:00) təməli qoyulduqdan sonra 39 digər sərnişin və beş ekipaj üzvü xilas edilib. 4-ü ağır olmaqla 9 nəfər yaralanıb.
Qrup Hurqada kurort şəhəri yaxınlığındakı mərcan qayalarını seyr edərək görməli gəminin göyərtəsində idi.
Rusiya mətbuatı xəbər verib ki, ölən altı rusiyalı turist arasında iki uşaq da var. Hadisənin səbəbi hələlik bəlli deyil.
Sindbad bir neçə ildir ki, turist sualtı qayığı kimi fəaliyyət göstərib.
Qırmızı dəniz qubernatoru Əmr Hənəfi Sindbadda olan 45 sərnişinin Rusiya, Hindistan, Norveç və İsveçdən olduğunu bildirib. Təyyarədə beş misirli ekipaj üzvü də olub.
Cənab Hənəfi deyib ki, ölən altı nəfərin hamısı rusdur, lakin qurbanların tam təfərrüatları hələ açıqlanmayıb.
Səlahiyyətlilər bildiriblər ki, ölənlər arasında iki evli həkim var və qızları xəstəxanadadır.
Cənab Hanafy deyib ki, iştirak edən sualtı qayığın etibarlı lisenziyası var və ekipaj rəhbəri düzgün "elmi sertifikatlar" əldə edib.
Hadisə ilə bağlı araşdırmalar davam edir. Rusiya Tur Operatorları Assosiasiyası Telegram-da yazıb ki, sualtı qayığın 20 metr (65 fut) dərinlikdə olarkən qayaya çırpılaraq təzyiqini itirib.
Sindbad Submarines-in saytında verilən məlumata görə, sualtı qayıq sərnişinlərin Qırmızı dənizin möhtəşəm mərcanlarını və dəniz həyatını görməsi üçün böyük illüminatorlarla təchiz edilib və 25 metr (82 fut) dərinliyə enə bilib.
Bristoldan olan doktor Ceyms Aldric də 2025-ci ilin fevralında sualtı qayıqla eyni səfəri edib. O, BBC-yə deyib: “Sualtı gəmi yaxşı baxımlı idi və tanıtım fotolarında göstərildiyi kimi idi".
O, sərnişinlərin bir neçə dildə yazılmış təhlükəsizlik brifinqinə qulaq asdıqlarını izah edib və xilasedici jiletlərin verilmədiyini söyləyib.
"Biz rifi 40 dəqiqə gəzdik. İlk 20 dəfə qaya ilə üz-üzə qaldım, sualtı heç vaxt "çox yaxın" getmədi və heç vaxt özümü təhlükəsiz hiss etmədim.
"Geri dönüş üçün üzümü okeanla qarşılayırdım",- deyib.