Cənubi Koreyada meşə yanğınları niyə bu qədər dağıdıcı olub?
Tarix: 18:09 27.03.2025
Güclü küləklər, sıx meşə və qeyri-adi quru hava - ekspertlərin fikrincə, Cənubi Koreya tarixində ən böyük meşə yanğınlarına səbəb olan ölümcül birləşmədir.
Cümə axşamı gününə qədər cənub-şərqdəki cəhənnəm 35,810 hektar (88,500 akr) ərazini yandırıb - bu, Nyu-York şəhərinin təxminən yarısı qədərdir - indiyədək 27 nəfərin ölümünə və on minlərlə insanın didərgin düşməsinə səbəb olub.
Səlahiyyətlilər meşə yanğınlarının təsadüfən insan fəaliyyəti nəticəsində başladığına inanıblar, lakin dağıntıların əsas səbəbləri quru torpaq və daxili bölgələri əhatə edən güclü küləklər olub.
Meşə fəlakəti üzrə mütəxəssis bildirib ki, yanğınların baş verdiyi Şimali Gyeongsang əyalətində şam meşəsinin yüksək konsentrasiyası da alovun "yağlanmasına" səbəb olub.
Ən çox zərər çəkən şəhərlərdən biri olan Andong sakit şam meşələri ilə tanınır.
Cənab Li BBC-yə bildirib ki, onlar yerli vəhşi təbiət üçün sığınacaq və qida təmin edərkən və bəzən küləyin qırılmasına kömək etsə də, şam ağacları "meşə yanğınları zamanı problem yaradır".
“Cənubi Koreyadakı meşələrdə çoxlu şam ağacları olduğu üçün ərazilər yanğınlar zamanı xüsusilə həssas olur”,- deyib.
Bundan əlavə, şam ağacları qış boyu iynələrini saxlayır, bu da onları "tac yanğınlarına" - budaqların və yarpaqların sıx örtüyünü alovlandıraraq yayılan meşə yanğınlarına həssas edir. Bu, son bir həftə ərzində alovun sürətlə və geniş yayılmasına səbəb olub.