Putin Ukraynada BMT-nin Nəzarəti Altında Müvəqqəti Hökumət Təklif Edir
Rusiya prezidenti Vladimir Putin Ukraynada BMT-nin nəzarəti altında müvəqqəti hökumət yaradılmasının mümkünlüyünü təklif edib. O, bu ideyanı Murmansk şəhərində çıxışı zamanı səsləndirərək bildirib ki, “keçid administrasiyası” yeni hökuməti seçmək məqsədilə seçkilər keçirəcək və sülh danışıqlarına başlamaq üçün zəmin yaradacaq.
Putin əlavə edib ki, Rusiya qüvvələri Ukraynadakı bütün cəbhə boyu “strateji təşəbbüsə” malikdir və “onları bitirə biləcəyini” iddia edib.
Ağ Evin Milli Təhlükəsizlik Şurasının sözçüsü isə bu təklifə cavab olaraq Reuters agentliyinə açıqlama verib. O bildirib ki, Ukraynada idarəetmə onun konstitusiyası və xalqı tərəfindən müəyyən edilir.
Bu bəyanat, Avropa liderlərinin Parisdə Ukrayna ilə bağlı müzakirələr keçirməsindən sonra səsləndirilib. Görüşdə Ukrayna prezidenti Volodimir Zelenski də iştirak edib. O, Avropa liderlərinin “Rusiyanın sülh istəmədiyini və müharibəni sürüklədiyini” başa düşdüklərini vurğulayıb. Zelenski, yaxın həftələrdə və günlərdə təhlükəsizlik zəmanətlərinin müzakirə olunacağını da əlavə edib.