Almaniya tarixi keçmişdə qoyub müharibəyə hazırlaşmağa qərar verir
Rusiyanın Ukraynaya kütləvi şəkildə müdaxiləsi Almaniyada düşüncəni kökündən dəyişib. Buradakı insanlar onilliklərdir ki, hərbi gücdən imtina etmək üçün tərbiyə olunublar və Almaniyanın Avropada təcavüzkar kimi keçmiş rolunun olduğunu çox yaxşı bilirlər.
"Biz ikinci dünya müharibəsinə başladıq. İkinci Dünya Müharibəsinin bitməsindən 80 il keçməsinə baxmayaraq, almanların münaqişədən kənarda qalmaları fikri hələ də bir çox insanların DNT-sində var", - Berlindəki Alman Marşal Fondundan Markus Ziener izah edib. Polşa və Baltikyanı ölkələr kimi ölkələr Moskvaya çox yaxınlaşmamaq və öz müdafiə xərclərini artırmamaq barədə xəbərdarlıq etsə də, keçmiş kansler Angela Merkel dövründə Berlin bizneslə məşğul olmağa inanıb. Almaniya osmos yolu ilə demokratikləşməyə nail olduğunu təsəvvür edib. Amma Rusiya pulu götürüb və Ukraynanı işğal edib.