İsveç şəhəri ekoloji hədəfi qaçırdığı üçün cərimələnib
İsveçin ikinci şəhəri olan Göteborq pulunu xəttə qoymağa davam edərək ətraf mühitin mühafizəsi ilə bağlı etimadnaməsini vurğulayır.
2022-ci ildə Göteborq şəhəri dünyada "davamlılıqla əlaqəli kredit" və ya SLL götürən ilk yerli hökumət olduğuna inanılan şəhər olub.
Bu, borcalan və onun bankları arasında razılaşdırılmış illik ekoloji və sosial təkmilləşdirmələr toplusuna bağlanan maliyyələşdirmə formasıdır.
Göteborqun dörd hədəf sahəsi bərpa olunan enerjini şəhərin istilik istehsalının yeganə mənbəyi etmək, şuranın öz avtomobil parkını elektrik etmək, xəstəxanalar və məktəblər kimi bələdiyyələrə məxsus binalarda enerji istifadəsini azaltmaq və şəhərin ən yoxsul məhəllələrini yaxşılaşdırmaq səyləridir.
Bu sektorlarda razılaşdırılmış illik təkmilləşdirmə səviyyələri ilə tanış olun və hər biri üçün Göteborq 0,1% və ya təxminən 100,000 kron (10,500 dollar; 8,000 funt sterlinq) kredit üçün ödədiyi illik ödənişdə endirim əldə edir. Ancaq hədəflərdən birini müəyyən bir məbləğdə qaçırmaq və eyni məbləğdə cərimə ödəmək lazımdır.
2022 və 2023-cü illərdə Göteborq maliyyə cəzasından yayınmağı bacarı, lakin 2024-cü il üçün yeni açıqlanan rəqəmlər onun bərpa olunan enerjiyə keçid hədəfini qaçırdığını göstərir. Və buna görə də 150.000 kron cərimə olunmaq üzrədir.
Bununla belə, bu, enerji istifadəsi və sosial inkişaf üçün təkmilləşdirmə səviyyələrini vurmağa davam etdiyi üçün əldə etdiyi endirimlərlə kompensasiya edilir. Şuranın nəqliyyat vasitələrini elektrikləşdirdiyinə görə, təkmilləşdirmə məqsədini əldən versə də, cərimələnəcək qədər bunu etməyib.
Göteborq şəhərinin portfel meneceri Fredrik Blok deyib ki, yerli hakimiyyət qəsdən “iddialı” hədəflər qoyub.
"Siz yüksək məqsəd qoyursunuz və bütün təşkilatın bu hədəfə doğru səy göstərməsinə nail olursunuz. Biz gözlədiyimiz qədər sürətlə getmirik, ancaq bir addım atırıq. Məqsəd hələ də 2030-cu ilə qədər karbondan azad olmaqdır".
"Biz əslində bunu pul üçün etmirik. Biz bunu şəhərin vacib işini və hər il irəliləyiş əldə etdiyimizi göstərmək üçün edirik. Biz dünyaya bunun necə olduğunu göstərmək istəyirik - bunlar problemlərdir və bunlar yaxşı şeylərdir".