Prezident Ərdoğan Özgür Özeli ''siyasi mandat tələb etməkdə'' ittiham edib
Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan CHP lideri Özgür Özelin İngiltərə baş naziri Keir Starmerə reaksiya çağırışı ilə bağlı “siyasi mandat tələb edir” ifadələrini işlədib.
Prezident Ərdoğan 9-cu Milli İradə İftarında danışıb.
O, çıxışının böyük hissəsini Əkrəm İmamoğlunun saxlanmasına və ondan sonra baş verən hadisələrə həsr edib.Ərdoğan CHP rəhbərliyini hədəfə alıb və “Bir həftədir ki, korrupsiyanı ört-basdır etmək, oğurluğu gizlətmək, soyğunçuluğu gizlətmək, saxtakarlığı müdafiə etmək üçün hər şeyi ediblər” deyib.
Ədalət axtarmaq bəhanəsi ilə təhlükəli təxribata cəhd edildiyini əsas gətirən Ərdoğan, “Ailələrimiz ana müxalifət partiyasını girov götürən bir ovuc bələdiyyə soyğunçusunun uşaqlarının həyatını qaraltmasına imkan verməməlidir” deyib.
Ərdoğan “Ölkəmizin düşmənlərinə uduzacaq bir gənci belə yoxdur” deyib.
Martın 19-dan sonra başlayan etiraz aksiyaları zamanı bir çox universitet tələbəsi də saxlanılıb.Çərşənbə axşamı, martın 25-i axşam İstanbulda keçirilən tələbə yürüşünə qatılan gənclərin əksəriyyəti heç bir partiyaya dəstək olmadıqlarında israr ediblər.
Prezident Ərdoğan iftar məclisindəki çıxışında “Təhlükəsizlik orqanlarımız işini görərkən üzünü örtən, polisə hücum edən, xalqımıza təzyiq edən hər kəsə qarşı lazımi tədbiri görəcək” deyib.
Tələbə etirazları, polis basqınları: ODTÜ-də nə oldu?
Ərdoğan çıxışında CHP lideri Özelin BBC-yə verdiyi müsahibəni də tənqid edib.Prezident Ərdoğan Özəlin sözlərini "Qərbə yalvaracaq dərəcədə nəzarəti itirdiklərini gördük" deyərək dəyərləndirib:
“CHP sədri Qəzza soyqırımını ikiüzlü şəkildə işıqlandırdığı üçün nüfuzunu itirmiş xarici media qurumundan təvazökarlıqla kömək diləyir”.
Bu xüsusi müsahibəsində o, İşçi Partiyasının lideri, CHP-nin "Qardaş partiyası" və İngiltərənin baş naziri Keir Starmerin susqunluğunu tənqid edərək, "Biz özümüzü tərk edilmiş hiss edirik" deyib.
CHP lideri Özəl Avropa Sosialist Partiyasının sədri Stefan Löfvenin səfəri zamanı bu müzakirələrə cavab verib.
Özəl, “Vətənə xəyanət kvotasını dolduranlar, “xaricdə Türkiyəni şikayət edirlər, xəyanət edirlər” deməyə əsla cəsarət etməməlidirlər. Bu cür sözlərdən qorxaraq geri çəkilən siyasəti çox geridə qoyduq”.
29 Mart bazar günü Maltepedə keçirilən mitinqdə bu mövzuya da toxunan CHP lideri Özəl hökumətin onu “Türkiyəni dünyaya şikayət etməkdə” ittiham etdiyini xatırladaraq, “Bir ölkədə demokratiya təhlükə altındadırsa, seçki ilə iqtidara gələnlər seçkidən getmirsə, çevriliş olarsa, dünya bununla maraqlanır” deyib.