Kim Çen In süni intellektlə işləyən kamikadze dronlarının sınaqlarına nəzarət edib
Şimali Koreya lideri Kim Çen In süni intellektlə təchiz edilmiş intiharçı pilotsuz uçan aparatların (PUA) və kəşfiyyat təyyarələrinin sınaqlarına nəzarət edib. O, ölkəsinin pilotsuz və qabaqcıl hərbi texnologiyalara diqqət yetirdiyini vurğulayaraq, müasir silahların hazırlanmasında pilotsuz idarəetmə və süni intellekt imkanlarının əsas prioritet olmalı olduğunu bildirib.
Rəsmi KİV-in məlumatına görə, yoxlamalar Panghyon aviabazasında baş tutub. Burada kəşfiyyat pilotsuz təyyarəsinin uçuş sınağı və saxta obyektləri hədəf alan intiharçı PUA-ların testləri həyata keçirilib. Bununla yanaşı, Şimali Koreya ilk dəfə havadan erkən xəbərdarlıq təyyarəsini də təqdim edib. Bu sistemin ölkənin köhnəlmiş hava hücumundan müdafiə imkanlarını artıracağı bildirilir.
Ölkə kamikadze tipli döyüş sursatları da daxil olmaqla pilotsuz təyyarələrin inkişafını sürətləndirib. Analitiklərin fikrincə, bu addımlar son bir ildə Rusiya ilə hərbi əlaqələrin dərinləşməsinin bir hissəsi kimi qiymətləndirilir.